Ningaloo rannik ja korallriff  - ReisiGuru.ee Ningaloo rannik ja korallriff

2013.02.19 11:20 - ReisiGuru.ee

Ningaloo rannik ja korallriff  - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Ningaloo korallriff asub Austraalia läänerannikul India ookeani idaservas, umbes 1000 km Perth’i linnast põhja pool, Loodeneeme lähedal. Sealne korallriff on umbes 260 km pikk. Tegemist on Austraalia ümbruse ainsa korallrifiga, mis on maismaale väga lähedal, kusjuures seda peetakse maailma kõige pikemate kaldalähedaste korallriffide hulka kuuluvaks. Mõnel pool (näiteks Coral Bay piirkonnas) on Ningaloo korallrifi kaugus Austraalia rannikust vaid pool kilomeetrit.


Ningaloo rannik ja korallriff

Coral Bay

Ningaloo korallriff on igal aastal märtsist juunini tähtis vaalhaide toitumispiirkond. Sel perioodil on piirkonnas kuni 500 vaalhaid. 1987.a. loodi piirkonnas Ningaloo merepark. 2011.a. võeti Ningaloo korallriff ja seda ümbritsevad alad Ningaloo ranniku nime all UNESCO maailmapärandi nimistusse. Kaitsealuse ala (hõlmab korallriffi, avatud ookeani, laguune, maismaal asuvat madalikku jne) suurus on enam kui 7 tuhat km2.


Ningaloo rannik ja korallriff

Whale Shark, Exmouth. Autor: NeilsPhotography

Ningaloo korallrifi elustik on väga rikkalik. Talvekuudel jääb Ningaloo piirkond näiteks delfiinide, mantaraide, dugongide ja küürvaalade rändeteele. Korallrifi rannad on tähtis sigimis- ja toitumispiirkond mitut liiki merekilpkonnade jaoks. Hinnanguliselt on piirkonnas igal aastal umbes 10 tuhat kilpkonna pesitsemispaika.

Ningaloo rifis, kus esineb nii troopilistele vetele kui ka parasvöötme vetele iseloomulikku elustikku, on koralle enam kui 300 liigist ja seal elab kalu umbes 700 liigist, molluskeid umbes 650 liigist, koorikloomi umbes 600 liigist, käsnu enam kui 150 liigist, okasnahkseid umbes 25 liigist ning vetikaid umbes 1000 liigist. Kogu Ningaloo korallrifi elustik on erakordselt värvikirev.



Ka korallrifi lähedase ranniku elusloodus on vägagi liigirikas ja seda vaatamata asjaolule, et piirkonnas on sademeid suhteliselt vähe. Maismaaelustikust on piirkonnas märkimisväärne eeskätt roomajate ja soontaimede rohkus. Ningaloo piirkonna eluslooduse krooniks on nii sealne mereelustik kui ka maismaaelustik rikas endeemiliste liikide poolest.


Ningaloo rannik ja korallriff

Looking towards the Ningaloo Marine Park. Autor: Eugene Regis

Lisaks on piirkonnas mitmeid huvitavaid karstikoopaid, mis moodustavad omalaadse koobaste süsteemi. Ningaloo piirkonna koobaste elustik on Austraalia koobaste seas kõige liigirikkam ning ühtlasi peetakse seda ka maailma kõige liigirikkamate koopaelustike hulka kuuluvaks.


Ningaloo rannik ja korallriff

Yardie Creek Gorge, Exmouth (Western Australia)

Ningaloo korallriffi on aidanud hoida muuhulgas ka tema asumine hõreda inimasustusega piirkonna lähedal. Ningaloo lähedase ranniku põhjapoolne- ja keskosa kuulub Lääne-Austraalia osariigi Exmouth’i omavalitsusüksuse alla, kus elab kokku ainult umbes 2500 inimest ja kus elanike keskmine tihedus on 0,4 inimest km2 kohta. Omavalitsuse suurim asula on umbes 1800 elanikuga Exmouth’i väikelinn. Lähemad suuremad linnad Ningaloo piirkonnale on enam kui 300 km kaugusel kirde pool asuv Karratha (üle 16 tuhande elaniku), ca 500 km kaugusel kirde pool asuv Port Hedland (ca 15 tuhat elanikku) ning ca 600 km kaugusel lõuna pool asuv Geraldton (enam kui 25 tuhat elanikku). Kuna Ningaloo asub hõreda asustusega piirkonnas, on sealne turistide hulk veel suhteliselt väike, kuid samas pidevalt kasvav. Vältimaks tulevikus tõenäolisi turistide masse Ningaloo piirkonnas, on otstarbekas Ningaloo ala külastada lähiaastatel.


Ningaloo rannik ja korallriff

The sea at Exmouth

Ningaloo piirkonda külastades tuleb arvestada, et sealne kliima on suhteliselt karm. Oktoobrist aprillini on keskmine päevane maksimaalne temperatuur 33 °C – 38 °C. Maist septembrini on keskmine päevane maksimumtemperatuur 24 °C – 29 °C. Novembrist märtsini võib päevane temperatuur mõnel aastal ületada isegi 43 °C. Keskmine öine miinimumtemperatuur on novembrist aprillini 12 °C – 17 °C ning maist oktoobrini 4 °C – 8 °C. Sademeid on aastas keskmiselt umbes 250 mm. Septembrist detsembrini on sademeid igal kuul vähem kui 7 mm. Kõige enam sajab veebruaris, märtsis, mais ja juunis, mil igas kuus on sademeid 40–45 mm.

Kui olete Austraalias asuvat Ningaloo piirkonda külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.