Kas teadsid, et maailma suurimad imetajate ränded toimuvad... - ReisiGuru.ee Kas teadsid, et maailma suurimad imetajate ränded toimuvad...

2012.09.17 09:46 - ReisiGuru.ee

Kas teadsid, et maailma suurimad imetajate ränded toimuvad... - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Maailma suurimad imetajate ränded toimuvad Serengeti piirkonnas Põhja-Tansaanias ja Edela-Kenyas.

Serengeti on geograafiline piirkond Ida-Aafrikas. See asub peamiselt Tansaania põhjaosas, kuid ulatub ka Kenya edelaosasse. Serengeti piirkonna suurus on ligikaudu 30 tuhat km2. Piirkonnas elav peamine rahvas on maasaid ehk masaid. Nende keeles tähendab sõna Serengeti lõputuid tasandikke. Serengetis toimuvad maailma suurimad imetajate ränded. Igal aastal rändab vee ja toidu otsingutel Serengetis tsirkulaarselt enam kui 2 miljonit rohusööjat looma. Neid rändeid on peetud maailma looduse imede hulka kuuluvateks ja ka kõige suuremaks loodusimeks maailmas.

Serengeti piirkonnas elab peaaegu 70 liiki imetajaid ja enam kui 500 liiki linde, kellest valdav enamus on veelinnud. Piirkonna suur liigiline mitmekesisus on seotud sealse mitmekesise loodusega, mis pakub loomadele ja lindudele erinevaid elupaiku. Serengetis leidub ulatuslikult rohumaad ja metsa, aga ka jõgesid, märgalasid, soid jne.

Serengeti levinumate loomaliikide seas on gnuud (enam kui 1,3 miljonit), sebrad (üle 700 tuhande), gasellid ja pühvlid, kuid piirkonnas elab ka lõvisid, aafrika elevante, teravmokk-ninasarvikuid, kaelkirjakuid, gepardeid, aafrika leoparde, hüääne, koolobusi, krokodille, jaanalinde jne. Serengeti tasandike loomade kontsentratsiooni võib pidada maailma suuremate hulka kuuluvaks. Peamised rändajad piirkonnas on gnuud ja sebrad. Inimesi elab Serengeti piirkonnas umbes 300 tuhat, kuid mitmel pool inimasustus puudub, sest kohalikud elanikud on loomade kaitsmise eesmärgil ümber asustatud.

Uues asupaigas ollakse enamasti juuni lõpuni. Juulis hakkavad gnuud, sebrad ja hirvantiloobid liikuma põhjapoole, jõudes Tansaania–Kenya piiri äärde juuli lõpus või augusti algul. Seal viibitakse kuiva perioodi lõpuni. Novembri algul, mil algab uus vihmaperiood, alustavad loomad liikumist lõunasuunas, jõudes detsembris tagasi Serengeti kaguosa rohutasandikele. Järgmisel aastal kordub kõik otsast peale. Rände jooksul sureb igal aastal üle veerand miljoni gnuu. Surma põhjustavad janu, nälg, kurnatus ning allajäämine röövloomadele (näiteks jõgesid ületades krokodillidele).

Serengeti piirkonnas Tansaania poolel asub maailma üks tuntumaid rahvusparke – Serengeti rahvuspark. Serengeti Kenya poolel asub aga Maasai Mara rahvuspark. Serengeti rahvuspargi suurus on 14763 km2. Kaitseala on asutatud 1951.a. Aastast 1981 on Serengeti rahvuspark kui loodusobjekt UNESCO maailmapärandi nimistus. Nii loodusliku- kui ka kultuurilise objektina on UNESCO maailmapärandi nimistus Serengeti rahvuspargi territooriumile jääv 8288 km2 suurune Ngorongoro kaitseala. Serengeti rahvuspark on Tansaania kõige tähtsam turismisihtpunkt.

Eeskätt külastatakse rahvusparki loomade massilise rände ajal. Pidevalt elab rahvuspargi territooriumil vähesel määral maasai talupoegi; lisaks elevad loodusuurijatest teadlased ja turistide majutamise ning teenindamisega tegelevad inimesed. Maasai Mara rahvuspark Kenya poolel on 1510 km2 suur. Ka see rahvuspark on väga oluline turismisihtpunkt.

Kui olete Põhja-Tansaaniat ja Edela-Kenyat külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada , siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.