Kas teadsid, et Aafrika suurima antiikse amfiteatri varemed asuvad... - ReisiGuru.ee Kas teadsid, et Aafrika suurima antiikse amfiteatri varemed asuvad...

2012.09.04 09:37 - ReisiGuru.ee

Kas teadsid, et Aafrika suurima antiikse amfiteatri varemed asuvad... - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Aafrika suurima antiikse amfiteatri varemed asuvad Tuneesias El Djemis. See teater mahutas kunagi 35 tuhat pealtvaatajat ehk ainult 15 tuhat vähem kui kuulus Flaviuse amfiteater (Colosseum) Roomas.

El Djemi amfiteater on suhteliselt hästi säilinud kuigi ajaloo jooksul on teda korduvalt lõhutud. Näiteks on selle rajatise ehituskive kasutatud naabruses asuva El Djemi asula hoonete ehitamisel aga ka suhteliselt lähedal asuva islami püha linna Al-Qayrawâni (Kairouani) Suure Mosee ehk Uqba moðee ehitamisel. Lisaks sai ehitis tugevasti kannatada 1695.a. kui Ottomani impeeriumi väed tulistasid amfiteatrit suurtükkidest, et sealt välja ajada varjupaika otsinud ülestõusnud. 1979.a. valiti El Djemi amfiteater UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Just El Djemi amfiteater oli see koht, kus filmiti 2000.a. välja tulnud ja 2001.a. 5 Oscarit võitnud eepilise ajaloofilmi „Gladiator“ osa amfiteatriga seotud filmivõtteid. El Djemi amfiteatrist suuremaid antiikajast pärit ja kaasajani mingil kujul säilinud amfiteatreid on ainult kaks – kõige suurem on Roomas Colosseumi nime all tuntud Flaviuse amfiteater (mahutas kunagi 50 tuhat, mõnedel andmetel 45 tuhat pealtvaatajat, oli antiikaja lõpus maailmas suuruselt kolmas staadion). Lisaks on El Djemi omast suurem ka Itaalias Santa Maria Capua Veteres asuv amfiteater, millest kaasajal on järgi suhteliselt vähe säilinud varemed, kuid mis kunagi mahutas ilmselt umbes 40 tuhat pealtvaatajat.

El Djemi amfiteater on elliptilise kujuga, 138 m pikk ja 114 m lai. Ehitusmaterjaliks on suured kiviplokid. Ehitise eeskujuks oli Flaviuse amfiteater Roomas, kuid El Djemi amfiteater ei ole siiski Flaviuse koopia.

El Djemi amfiteater ehitati Rooma asekonsul Gordiani ajal umbes 238. aastal. Mõne arvamuse kohaselt ei ehitatud El Djemi amfiteatrit mitte kunagi päris lõpuni valmis. Ehitist oli kavas kasutada nii gladiaatorite võitlusareenina kui ka kaarikute võidusõidu staadionina. Seda kui palju seal tegelikult erinevaid võistlusi peeti, pole täpsemalt teada.

El Djem on kaasajal linn, kus elab enam kui 18 tuhat inimest. El Djem asub Tuneesia idaosas Al-Mahdîyah' (Mahdia) kubernerkonnas, suhteliselt lähedal Vahemerele. El Djem oli kunagi foiniiklaste ja hiljem Rooma riigi asula. Roomlased nimetasid asulat Thysdrus. Antiikajal oli El Djemis sademeid rohkem kui kaasajal. Linna suurim antiikaegne õitseng oli 2. sajandil, mil Thysdrus oli kaubateede ristumiskoht ning lisaks ka tähtis oliivõli valmistamise keskus, kusjuures oliivõli valmistati suures mahus ka ekspordiks.


Amfiteatri ehitamise ajal võistles Thysdrus Hadrumetumiga (kaasaja Sûsah, tuntud ka kui Sousse, asub El Djemist 60 km põhjapool, Vahemere kaldal) selle nimel, missugune linn on Rooma impeeriumi Africa provintsis tähtsuselt teisel kohal Kartaago (mis tolleks ajaks oli uuesti üles ehitatud) järgi. Mitmete negatiivsete asjaolude kokkulangemise tõttu hävitasid Thysdruse linna 238.a. Rooma enda väed. Seetõttu ei leidnud ka linna suur amfiteater kunagi sellist kasutamist nagu ta väärinuks.

El Djemi amfiteatri külastamine maksab 7 dinaari (peaaegu 3,5 eurot). Foto- või filmikaamera eest tuleb tasuda 1 dinaar (peaaegu 50 eurosenti). Suveperioodil on amfiteater avatud kuni 19.00. ja talveperioodil kuni 17.30.

Kui olete Tuneesias asuvat El Djemi amfiteatrit külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada , siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.