Kas teadsid, et pindalalt maailma suurim linnus asub... - ReisiGuru.ee Kas teadsid, et pindalalt maailma suurim linnus asub...

2012.08.29 09:04 - ReisiGuru.ee

Kas teadsid, et pindalalt maailma suurim linnus asub... - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Pindalalt maailma suurim linnus on Poolas asuv Malborki linnus, mille pindala on enam kui 140 tuhat m2.

Malbork (saksa keeles Marienburg) on linn Poola põhjaosas Pomorze vojevoodkonnas Nogati jõe ääres. Tegemist on Malborki maakonna keskusega. Linnas elab ca 39 tuhat inimest. Malborki linn on tekkinud Malborki linnuse ümber. Linnust nimetati saksa keeles Maarja järgi Marienburgiks, millest tuli poolapärane nimi Malborg/Malbork.

Malborki linnus rajati Teutooni Ordu korraldusel. Linnus asub Nogati jõe paremal kaldal. Selle rajamine algas 1274. Linnuse ehitamisega soovis ordu tugevdada oma kontrolli piirkonnas, mis oli balti rahvaste hulka kuulunud preislaste käest vallutatud ja kus oli 1260–1274 toimunud preislaste suur ülestõus võõrvallutajate vastu. Ajapikku kujunes Malborki linnusest piirkonna sõjaline, majanduslik ja administratiivne keskus.

Malborki kindluse rajamiseks kasutati mitu miljonit tellist. Kuna rüütlite arv kindluses pidevalt suurenes, ehitati ka kindlast korduvalt suuremaks. Kokku kestsid ehitustööd ligikaudu 230 aastat. Malborki linnuses oli 1309 – 1466 Teutooni Ordu keskus (enne oli ordu keskus olnud Veneetsias ja Malborki ajastu järel oli see aastakümneid Königsbergis).

Malborki gooti stiilis linnus-loss on ühest küljest klassikaline, kuid teisalt unikaalne näide keskaegsest kindlusest. Ta koosneb kolmest üksteise sisse ehitatud kindlusest. Ülemist, keskmist ja alumist lossi eraldavad kaitsemüürid, tornid ja (kuivad) vallikraavid. Alumise lossi müürid piiravad 21 hektari suuruse ala (ehk ligikaudu 4 korda nii suurt ala kui on müüridega piiratud kuulsas Windsori lossis Ühendkuningriigis). Ehitise valmides 1406 oli ta maailma suurim tellistest kindlus.

Kaasajal on Malborki linnus põrandapindalalt maailma suurim linnus. Lisaks on tegemist Euroopa kõige suurema tellistest ehitisega. Läbi ajaloo on Malborki kindlus saanud sõdades mitmel korral rängalt kannatada. Kõige halvemini käis selle arhitektuurimälestise käsi Teises maailmasõjas, mil see kindlus sisuliselt maatasa tehti. Pärast sõda on teda alates 1950. aastatest pidevalt järk-järgult taastatud. Ainult linnuse peakatedraal, mis oli täielikult taastatud just enne Teist maailmasõda ja sõjas järjekordselt purustati, on seni veel jäetud varemetesse. 1997 kanti Malborki linnus ja seal asuv muuseum UNESCO maailmapärandi nimistusse. Maailmapärandi nimistusse kuuluva objekti pindala on ca 18 ha.

Igal aastal juuli teises pooles korraldatakse Malborki linnuse hoovis suurejooneliselt Malborki linnuse 1410.a. piiramise taasesitust. Etendus omab nii meelelahutuslikke kui ka hariduslikke elemente. Linnuse piiramise taasesitamisega näidatakse kunagi toimunud tõsist sündmust huvitavas ja kergesti arusaadavas vormis, tutvustades pealtvaatajatele ajalugu, kultuuri, keskaegseid kombeid ja -käsitööd.

Malborki linnuse muuseum on suvisel hooajal ehk 15. aprillist 15. septembrini avatud 09.00.–19.00. (väliala on avatud kuni 20.00). Hommikust kuni 17.30.-ni tuleb pileti eest maksta täishinda. Hiljem saab poola keelse audiogiidiga pileti odavama hinnaga. Talvisel hooajal ehk 16 septembrist 14 aprillini on muuseumi sisealad avatud 10.00.–15.00. ja välialad 15.00.–16.00. Siis tuleb pileti eest täishinda maksta kuni 13.00. Aeg-ajalt korraldatakse muuseumi ka öiseid ekskursioone. Tavapilet koos inglise keelse audiogiidiga maksab 01.06.–31.08. 47,50 poola zlotti ja muul ajal 31,50 zlotti. Õpilastele, üliõpilastele, õpetajatele, pensionäridele ja puudega inimestele maksab pilet koos inglise keelse audiogiidiga suvel 37,50 zlotti ja muul ajal 21,50 zlotti. Öise ekskursiooni tavapilet inglise keelse audiogiidiga maksab 30 zlotti. Perepilet maksab kolmele inimesele 121 zlotti, neljale inimesele 158 zlotti ja viiele inimesele 195 zlotti.

Kui olete Poolas asuvat Malborki linnust külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.