Guyana Vabariik - ReisiGuru.eeGuyana Vabariik (.gy)

Guyana on etniliselt väga kirev maa, mistõttu võib seal kohata ka väga mitmesugust kultuuri. Enam kui 40% elanikest on Indiast pärit migrantide järeltulijad, üle 30% Aafrikast pärit inimeste järeltulijad ning enam kui 15% segaverelised. Euroopa päritolu on Guyanas ainult ca 1600 inimest. 10% Guyana elanikest on indiaanlased. Nad elavad peamiselt maa väga hõredalt asustatud lõuna- ja lääneosas.

Guyana on väga kirev ka looduse poolest. Seal leidub mangroovisalusid, savanni, sood, mägimaastikku, rannikuäärseid alasid, merelisi alasid, jõe- ja järvealasid, vihmametsasid, troopilisi mägimetsasid, niiskeid madalikke, liivadüünide metsasid jne. Seejuures on koguni enam kui 80% eluslooduse levilatest seni veel rikkumata! Puutumatu loodus koos tohutu liigirikkusega teevad Guyanast kogu maailmas väga unikaalse paiga.

Enam kui 80% Guyanast on kaetud metsaga. Leidub nii igihaljaid vihmametsi kui ka kuivematele piirkondadele iseloomulikke metsasid. Kokku kasvab Guyanas enam kui 1000 puuliiki. Piirkonnas valitsev troopiline kliima, unikaalne geoloogia ja suhteliselt rikkumatu ökosüsteem toetavad maailma ühte suuremat liigirikkust, sh endeemiliste liikide rohkust. Näiteks taimeliikidest peaaegu 4000 ei kasva kusagil mujal kui Guyanas. Piirkonnas elab enam kui 1100 liiki selgroogseid ja enam kui 1600 liiki linde. Imetajatest on tavalised muuhulgas jaaguarid, tapiirid, põõsaskoerad, suured sipelgaõgijaid, mitmesuguseid ahvid jne. Ülemaailmselt tuntud on Guyanas Kaieteuri joastiku lähistel elutsev kuldne konn. Ühe ruutkilomeetri kohta tehtava arvestuse kohaselt on Guyana bioloogilise mitmekesisuse poolest kogu maailmas esimeste seas.


Pealinn: Georgetown
Rahaühik: Guyana dollar (GYD)
Liiklus: vasakpoolne
Riigikeel: inglise
Rahvaarv: 1 000 000 inimest
Suunakood: 592
Ajavöönd: GMT -4
Pindala: 214969 km2
Domeen: .gy
Naabrid: Suriname, Brasiilia, Venezuela


Guyana asub Lõuna - Ameerika põhjaosas, 1. ja 9. põhjalaiuse vahel. Guyana rannajoone pikkus on 459 km. Riigi maismaapiiri pikkus on peaaegu 2,5 tuhat km. Maa kõrgeim punkt on Guyana, Venezuela ja Brasiilia piiri kokkupuutepunktis asuv Roraima mägi, mis ulatub enam kuni 2,8 km kõrguseni merepinnast.

Guyanas valitseb kuum ja niiske troopiline kliima. Peamine vihmaperioodid kestab rannikul maist juuli lõpuni ja sisemaal aprillist septembrini. Sel ajal tuleb maha pool aastasest sademetest. Rannikualadel on ka teine vihmaperiood, mis kestab novembrist jaanuarini. Enamus vihmasadudest on väga tugevad ja ilmnevad päeva teisel poolel. Sageli esinevad ka äikesetormid. Sajud on kõige tugevamad Guyana loodeosas ja nõrgimad maa kaguosas. Rannikupiirkonnas võib aastane sademete hulk ulatuda 2500 mm-ni. Maa lõunaosas on sademeid ca 1500 mm aastas.

Ekvaatori läheduse tõttu on Guyanas aastaringselt vähe muutuvad temperatuurid. Pealinna piirkonnas maa põhjaosas on kõige külmemal kuul veebruaris temperatuurid vahemikus 23°C – 29°C ja kõige soojemal kuul juulis 24°C – 32°C. Pealinnas ajaloo jooksul mõõdetud kõrgeim temperatuur on üksnes 37,7°C ja madalaim mõõdetud temperatuur 16.6°C. Suhteline õhuniiskus on piirkonnas aastaringselt enam kui 70%. Rannikust kaugematel aladel võib öine miinimumtemperatuur langeda 12°C-ni. Ka suhteline õhuniiskus on rannikust eemal madalam. Kogu Guyana on sagedaste tugevate kirdetuulte mõju all. Rannikuäärsed alad saavad merelt puhuvatest tuultest eeskätt päeva teisel poolel kergendust.

Parim külastusaeg on jaanuarist aprillini või augustist oktoobrini.

Reisimisel Guyanasse on Eesti kodanikule vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Guyana saatkonnas Brüsselis.

Guyana saatkond Brüsselis

12 Avenue du Brésil, B-1000 Brüssel
Telefon: (+32 2) 675 62 16, 675 63 12
Faks: (+32 2) 672 55 98

Tähelepanuks!

Kuritegevuse tase Guyanas on kõrge. Sissemurdmised ja taskuvargused on igapäevane nähtus, mistõttu on soovitatav hoida oma väärisasju hotelli seifis. Relvastatud röövid on sagedased. Georgetownis on kõige ohtlikumad piirkonnad Tiger Bay ja Albouystown. Stabroeki turg, Sophia, Buxton, Agricola ja Georgetowni lõunaossa jäävad alad on samuti väga ohtlikud.
Üksinda ringi liikumine, eriti õhtuti, ei ole soovitatav. Takso on kõige ohutum transpordivahend, kuid kasutada tuleks ainult mainekate taksofirmade teenuseid.

Kõik narkokuriteod (s.h. narkootikumide omamine) on Guyanas rangelt karistatavad ja karistusmäärad on pikad.

Guyana kinnipidamisasutuste tingimused ei ole võrreldavad Euroopa omadega.

Soovitame alati pakkida oma reisikott ise ning mitte võtta kellegi palvel tema asju tollipunkti kaasa. Levinud on petuskeem, et välismaalastele pakutakse tasuta lennupileteid Guyanasse, kuid sinna saabudes seatakse tingimuseks riigist lahkudes endaga kaasa võtta väike pakike (enamasti sisaldab see kokaiini). Soovitame sellistest pakkumistest otsustavalt keelduda.

Raha vahetades soovitame alles hoida kõik kviitungid, kuna Guyana dollareid vahetatakse tagasi muuks valuutaks ainult nende alusel.

Guyanas võib esineda tüüfust, malaariat ja Dengue palavikku.

Hea teada:

Guyanast lahkudes on kohustuslik tasuda lahkumismaks, mis tuleb maksta sularahas. See on orienteeruvalt 20 USD, kuid maksta saab ka Guyana dollarites ja Inglise naelsterlingites. Täpse summa teadasaamiseks on soovitatav külastada Guyana reisiinfo lehekülge (vt. Lisaks veel...) ning sisestada otsingusse märksõna departure tax.

Kuigi temperatuurid ei tõuse Guyanas kunagi ülimalt kõrgele, võib kõrge temperatuuri ja suure niiskuse koosmõju olla ängistav ja ka ohtlik.

Ca 90% Guyana elanikkonnast elab kitsal rannikuäärsel alal (ca 10% Guayana pindalast) maa kirde- ja põhjaosas. 90% Guyanast (kesk,- lääne- ja lõunaosa) on sisuliselt asustamata või asustatud väga hõredalt (kuni 5 inimest km2 kohta). Nimetatud aladel puudub elektrivarustus ja probleeme on ka puhta joogiveega. Samuti on neil aladel probleemiks ametivõimudelt abi saamine. Hõredalt asustatud alade elanikud ei oska sageli ühtegi keelt peale kohaliku indiaanikeele.

Elekter: 120/220V, 50/60 Hz.

Lisaks veel...




* märgitud väljad on kohustuslikud.



Lennupiletid

Majutus - Georgetown


ROHKEM HOTELLE SIIT»

Tegevused


VAATA KÕIKI EKSKURSIOONE »

INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.