Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 1 365€ või 45 € / kuus

Kombineeritud pakett Sri Lanka(6 ööd)-Maldiivid(5 ööd)

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 475€ või 16 € / kuus

Puhkus Tenerifel

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 493€ või 16 € / kuus

Sügisesel koolivaheajal Costa Bravasse!

LennuLeidja.ee
VAATA LÄHEMALT »
EKSOOTIKAREIS   al. 569€ või 19 € / kuus

Võta Uus Aasta vastu eksootiliselt!

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Euroopa TšehhiTšehhi Vabariik (.cz)

Rahvaarv: 10 milj.
Suunakood: +420
Ajavöönd: GMT +1
Pindala: 78 867 km2
Pealinn: Praha
Rahaühik: kroon (CZK)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: tšehhi
Naabrid: Austria, Saksamaa, Poola, Slovakkia


Tšehhi on väga mitmekülgne turismimaa, mis vaatamata oma suhtelisele väiksusele kuulub Euroopa populaarsemate turismisihtkohtade hulka. Tšehhi pealinn Praha on viimastel aastatel turistide arvu pooles olnud Euroopa linnadest esimese seitsme seas ja seda paljuski oma kauni ajaloolise arhitektuuri ning kireva ööelu tõttu. Tšehhis on mitmeid mainekaid spa-linnu (Karlovy Vary, Mariánské Lázně jne), losse ja kindluseid ning muidugi mägede kirjeldamatu ilu koos korralike mäesuusakeskustega. Tšehhis on ka mitmeid rahvusvahelist tähelepanu võitnud muuseume ning Prahas asub Kesk-Euroopa suuremate hulka kuuluv veepark. Rahvusvahelise tuntuse on võitnud Tšehhi mitmed õllefestivalid (neist suurim toimub igal aastal mai kuus Prahas) ning Tšehhi idaosa ehk Morava (tuntud eesti keeles ka kui Moraavia) on Euroopas laialt tuntud viinamarjaistanduste ja veinitootmise piirkond.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Tšehhist 12 kultuurilist objekti. Need on: Tšehhi lõunaosast: Telč’i vanalinn, Český Krumlovi vanalinn, Holašovice küla, Brnos asuv Tugendhati villa (ehitatud 1928–1930), Lednice-Valtice kultuuriline maastik, juudikvartal ja Püha Prokopi basiilika (ehitatud 13.s sajandi keskel) Třebíčis; Tšehhi keskosast: Praha vanalinn, Kutná Hora vanalinn, Jan Nepomucký’i palverännakukirik Žďár nad Sázavous; Tšehhi põhjaosast: Litomyšli renessanssi stiilis loss (kindlus, ehitatud 16 sajandi teisel poolel); Tšehhi idaosast: Kroměříži kindlus, Püha Kolmainu sammas (ehitatud 1716–1754) Olomoucis.

Väärt vaatamist

 1. Adršpach-Teplice Rocks
 2. Prague
 3. Praha
 4. Mariánské Lázně
 5. Olomouc
 6. Plzeň
 7. Český Krumlov
 8. Karlovy Vary
 9. Kutná Hora
 10. Karkonosze
 11. Litomyšl
 12. Karlštejn

Asukoht ja kliima


Tšehhis asub Kesk-Euroopas. Seal valitseb mõõdukas parasvöötme kontinentaalne kliima. Suved on suhteliselt soojad, talved aga suhteliselt jahedad, pilvised ja lumerohked. Keskmine temperatuur talvel: -3 °C ja suvel 18 °C kraadi. Merepinnast erinevatel kõrgustel asuvate piirkondade temperatuurierinevused on kohati väga suured. Nt Tšehhi kõrgeima, merepinnast 1602 m kõrguse Sněžka mäe tipu lähedal on aastakeskmine temperatuur all 0 °C, kuid mõnel pool Lõuna-Moraavias on sama näitaja peaaegu 10 °C. Enamuses Tšehhis on kõige külmem kuu jaanuar, millele järgnevad veebruar ja detsember. Tšehhis kõige külmem temperatuur mõõdeti 1929. a. Tšehhi lõunaosas České Budějovice lähedal ja see oli −42.2 °C. Kõige soojem kuu on juuli, millele järgnevad august ja juuni. Kõrgeim mõõdetud temperatuur on 40.4 °C. See mõõdeti 2012. a. Tšehhi läänepoolses keskosas Dobřichovices.

Kõige enam sademeid sajab Tšehhi põhjaosas Jizera mägedes. Kõige vähem sademeid esineb aga Prahast loodesse jäävas Louny piirkonnas. See tähendab, et kõige sademeterohkema ja kõige sademetevaesema ala vahe on linnulennult vaid sadakond km. Suved on kõikjal Tšehhis sademeterohkemad kui talved.

Praha piirkonnas on päevased keskmised maksimumtemperatuurid novembrist märtsini 0 °C ja 8 °C vahel; aprillis ja oktoobris 13 °C lähedal, mais ja septembris 18–19 °C ning juunist augustini 21–23,5 °C. Öised keskmised miinimumtemperatuurid on novembrist märtsini 0 – -5 °C, aprillis, mais, septembris ja oktoobris 3–9 °C ning juunist augustini 10–12 °C. Mõõtmisajaloo temperatuurirekordid on 37,8 °C (juulis) ja -27,6 °C (märtsis). Aastas sajab keskmiselt 525 mm. Septembrist aprillini on igas kuus sademeid 20–40 mm ning maist augustini 65–80 mm. Novembrist aprillini (kõige enam jaanuaris) võib sadada lund. Aastas on keskmiselt 90 sajupäeva. Kõige vähem sajupäevi (5,5) on oktoobris ja kõige enam (üle 10) juunis. Keskmine suhteline õhuniiskus on 70% (aprillis, mais, juulis) kuni 85% (novembrist jaanuarini). Aastas on keskmiselt 1670 päikeselist tundi.

Brno piirkonnas Tšehhi lõunaosas on päevased keskmised maksimumtemperatuurid novembrist märtsini 0 °C ja 9 °C vahel; aprillis ja oktoobris 14 °C lähedal, mais ja septembris 19–20 °C ning juunist augustini 22–25 °C. Öised keskmised miinimumtemperatuurid on novembrist märtsini 1 – -5 °C, aprillis, mais, septembris ja oktoobris 4–9 °C ning juunist augustini 11–13 °C. Mõõtmisajaloo temperatuurirekordid on 35,1 °C (juulis) ja -24,1 °C (jaanuaris). Aastas sajab keskmiselt 490 mm. Septembrist aprillini on igas kuus sademeid 20–40 mm ning maist augustini 60–75 mm. Novembrist aprillini (kõige enam jaanuaris) võib sadada lund. Aastas on keskmiselt 80 sajupäeva. Kõige vähem sajupäevi (5,1) on oktoobris ja kõige enam (üle 9) juunis. Keskmine suhteline õhuniiskus on 65% (aprillis) kuni 85% (detsembris). Aastas on keskmiselt 1680 päikeselist tundi.

Parim aeg Tšehhi külastamiseks on mai või september, mil ilm on mõnusalt soe, kuid mitte liiga palav ega külm. Suur osa muuseumeid, galeriisid, losse jms. on avatud ainult turismihooajal (mai-september). Aprill ja oktoober on väiksemate rahvahulkade ja odavamate hindade aeg. Tursimihooaeg mägedes (suusakuurortites) on novemberist märtsini.

Hinnad on kõige kõrgemad ja hotellid tavaliselt täis broneeritud pühade ajal(jõulud, uusaasta, lihavõtted) ning ajavahemikul juulist septembrini, mil on aktiivne suvepuhkuste aeg.

Reisitingimused


Eesti kodanikule on Tšehhi reisimine viisavaba.
Juhul, kui Eesti kodanik soovib Tšehhi Vabariiki elama, tööle või õppima asuda või seal tööd otsida, tuleb tal kolmekümne päeva jooksul riigis viibimine registreerida. Registreerimiseks tuleb pöörduda lähimasse välismaalaste ja piiripolitsei büroosse.
Viimatinimetatud asutuses väljastatakse EL liikmesriigi kodanikule tema soovil siseriiklik ID-kaart (EU Citizen Residence Permit Card). Nimetatud dokument väljastatakse tasuta, selle taotlemiseks on vaja:
 • Täita taotlus;
 • esitada kehtiv pass;
 • tõestada riigis viibimise alus;
 • tõestada tervisekindlustuse olemasolu;
 • kirjutada avaldus, et välismaalane ei taotle sotsiaaltoetusi;
 • esitada kaks fotot.
 • Elukoha muutmisel on EL liikmesriigi kodanik kohustatud kolme päeva jooksul teavitama välismaalaste ja piiripolitsei bürood oma uuest elukohast.
  Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Tallinnas:
  Lahe 4, 10150 Tallinn
  Tel: (372) 627 44 00, 627 44 01
  Faks: (372) 631 47 16
  E-mail: tallinn@embassy.mzv.cz
  http://www.mzv.cz/tallinn
  Eesti Vabariigi Suursaatkond Prahas:
  Na Kampe 1
  118 00 Praha 1
  tel. (420) 257 011 180
  faks (420) 257 011 181
  e-mail: embassy.prague@estemb.cz
  http://www.estemb.cz
  Kodanike vastuvõtt: E, T, N, R 10:00-12:00

  Tasub teada


  Tähelepanuks:

  Reisides tuleks säilitada tähelepanu enda ja oma asjade turvalisuse suhtes ning hoida oma dokumente, raha ja muid isiklikke asju ohutus kohas. Eriti tähelepanelik tasub olla Prahas turismiobjektide läheduses (näiteks Karli sillal) ja rahvarohketes kohtades, kus taskuvargad võivad tegutseda organiseeritult.

  Liiklus:

 • Auto juhtimiseks peab juhil olema kas Tšehhi Vabariigi autojuhiluba, rahvusvaheline autojuhiluba või muu EL-is kehtiv autojuhiluba.
 • Tšehhi kiirteedel sõitmiseks tuleb tasuda kiirteemaks. Maksu tasumise tõendiks on vinjett, mis tuleb kleepida auto eesmise tuuleklaasi paremasse alanurka. Vinjeti B-osale kirjutatakse auto registreerimisnumber. Kiirteemaksu tasumist tõendavat vinjetti saab osta piiripunktides asuvatest valuutavahetuspunktidest ning suurematest bensiinijaamadest. Kontrolli kiirteemaksu tasumise üle teostab liikluspolitsei. Lisainfot vinjettide kehtivusaja ja hindade kohta leiate Tšehhi Transpordiministeeriumi kodulehelt
 • Tähelepanuks rahvusvahelistele autovedajatele: piirikontrolli Tšehhis teostab piiri- ja välismaalaste politsei, kellel on õigus hinnata veokite tehnilist seisundit ning kontrollida sõidumeerikuid.
 • Hea teada:

 • Alaealiste (kuni 15-aastaste) laste piiriületusel aktsepteerib Tšehhi piirivalve lapse andmete kannet vanema passis.
 • Narkootikumide omamine, tarvitamine ja edasimüümine on Tšehhi Vabariigis ebaseaduslik ning karistatav.
 • Arstiabi:

  Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed, kes viibivad teises liikmesriigis ajutiselt, saavad vajaminevat arstiabi võrdsetele tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Selleks tuleb taotleda Haigekassast Euroopa ravikindlustuskaart. Vajaminev arstiabi ei ole siiski tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi. Lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile soovitame sõlmida ka reisikindlustuse.

  Hädaabinumbrid:

  Tuletõrje - 150
  Kiirabi - 155
  Politsei - 158
  Emergency Call - 112 SOS

  Elekter 220V 50 Hz.

  Lisaks veel...


  Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel!

  Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule. Reisikindlustuse hindu ja tingimusi on võimalik võrrelda meie koostööpartneri IIZI Kindlustusmaakler AS veebilehel: Reisikindlustus www.iizi.ee.

  Kui riigis ei ole Eesti Vabariigi saatkonda ega konsulaati või kui vajate abi peale tööaega, pöörduge lähimasse esimese Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse või võtke ühendust välisministeeriumi valvekonsuli +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6 377 000.

  Vaktsiinisoovitused kõigi maade kohta siit - www.reisivaktsiinid.ee.

  Enne reisi varusta end vajalike reisiravimite ja -komplektidega Apotheka netiapteegist - "Sinu apteek internetis".

  Informatsioon osaliselt Eesti Välisministeeriumi kodulehelt, Wikipediast ja CIA Factbook'ist.

  Infot usu- ja riigipühade kohta leiate www.when-is.com
  Arutelu
  pakkumised antud riiki:


  REISISTEENUSED:
  Värsked reisisoovitused: