Angeli juga – kõige kõrgem maailmas - ReisiGuru.ee Angeli juga – kõige kõrgem maailmas

2012.07.16 12:28 - ReisiGuru.ee

Angeli juga – kõige kõrgem maailmas - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Kõige kõrgem juga maailmas on Venezuelas asuv Angeli juga (kõrgus 979 meetrit). Selle joa uurimisega on tihedalt seotud Lätis sündinud maadeuurija Aleksandrs Laime.


Angeli juga – kõige kõrgem maailmas

Angel Falls in Venezuela. Autor: Luis Carillo

Angeli juga on muuhulgas ka pikima vee vabalangemisega juga maailmas – tema takistuseta langus on 807 m. Juga asub Lõuna-Ameerika põhjaosas Venezuela idaosas Bolivari osariigis Caroni lisajõel Churunil. Joa vesi kukub alla Auyantepui tepuilt ehk platoolt Guajaana mägismaal. Kuna vesi kukub väga kõrguselt, aurustub see vahepeal, moodustades aurupilve, mis all taas joaks muutub.

Angeli juga asub 30 tuhande ruutkilomeetri suurusel Canaima Rahvuspargi territooriumil, mis kuulub alates 1994. aastast UNESCO maailmapärandi nimekirja. Rahvuspargi territooriumist ca 2/3 on tepuid, milledest tuntuim on Venezuela, Guyana ja Brasiilia piiril asuv enam kui 2800 m kõrgune Roraima mägi. Rahvuspargi territooriumil elab ainult umbes kümme tuhat inimest, kellest enamus on põliselanikud indiaanlased, valdavalt pemonid.

Angeli juga – kõige kõrgem maailmas

Salto Ángel in Venezuela. Autor: Paulo Capiotti

Angeli juga kuulub Venezuela kõige tähtsamate turismiatraktsioonide hulka, kuigi selle äärde pääsemine ei ole väga lihtne. Juga asub suhteliselt ligipääsmatus dþunglis. Enamasti külastavad turistid Angeli juga juunist detsembrini, mil sealsed jõed on piisavalt sügavad, et pääseda lähedusse jõgede kaudu. Teine võimalus joa nägemiseks on möödalend väikese lennukiga.

Angeli juga – kõige kõrgem maailmas.

Angel Falls in Venezuela. Autor: Nany Enciso

Tõenäoliselt on Euroopast või Põhja-Ameerikast pärit rännumehed Angeli juga külastanud juba oluliselt varem kui 20 sajandil, kuid kindlaid tõendeid selliste reiside kohta ei ole. Teada on, et USA seikleja, lendur ja kullaotsija Jimmie Angel lendas üle Angeli joa 16. novembril 1933.a. Mõned aastad hiljem, 1937.a. oktoobris püüdis Angel joa juurde tagasi pöörduda. Kuna maandumisel sai tema ja kolme kaaslase lennuk viga, pidi seltskond tsivilisatsioonini tagasi jõudmiseks tegema väidetavalt 11 päevase rännaku. Jimmie Angeli auks ongi juga saanud rahvusvaheliselt kasutuses oleva nime (hispaania keeles Salto Ángel). Joa nimi kohaliku pemoni indiaanirahva keeles on Kerepakupai Merú, (sügavaima koha juga). 2009.a. kutsus Venezuela president Hugo Chávez üles kutsuma Angeli juga tema tegeliku kohaliku nimega.

Angeli joa uurimisega on seotud ka kuulus Lätis sündinud maadeavastaja Aleksandrs Laime. Ta sündis 1911.a. Riias. Ta tundis juba lapsepõlves suurt huvi mägede vastu, kuid Lätis teatavasti korralikke mägesid ei ole. 1939.a. emigreerus Laime Venezuelasse. Ta oli üks esimesi, kes uuris ja kirjeldas Angeli joa piirkonda, sh jõgesid, mis toidavad Angeli juga, põhjalikumalt. Muuhulgas viisid (jalgsi)rännakud Laime ka Boliviasse, Peruusse, Kolumbiasse ja Ecuadori. Avastatud jõgedele andis ta nimed Lätis olevate jõgede järgi, nt Rio Gauja (ka Rio Gauya, kohalikus indiaanikeeles Kerep, ülalpool Angeli juga), Rio Daugava, Rio Venta ja Rio Ogre. Üks tuntumaid kohti, kus kohast sageli Angeli juga vaadeldakse ja näiteks ka fotografeeritakse, kannab kaasajal nime „Mirador laime“ ehk tõlkes Laime vaatekoht. Laime suri 1994.a. Venezuelas.

Kui olete Venezuelas asuvat Angeli juga näinud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.