Mitmekesine Mellieha Maltal - ReisiGuru.ee Mitmekesine Mellieha Maltal

2017.03.05 09:54 - ReisiGuru.ee

Mitmekesine Mellieha Maltal - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Mellieha on väike linn (ca 10 tuhat elanikku) Vahemeres asuva Malta saare (246 km2, ca 410 tuhat püsielanikku) edelarannikul. Vaatamata väiksusele on see piirkond, kus on huvitav nii ajaloo ja arheoloogiahuvilistel kui ka rannas olemise nautijatel ja sukeldijatel ning snorgeldajatel.

Mellieha ilmselt tuntumaks arhitektuurimälestiseks on Mistra patarei (malta keeles Batterija tal-Mistra), mida varem on tuntud Despirasse patarei nime all. See on Mistra lahe ääres asuv suurtükipatarei, mis ehitati 18. sajandil Malta ordu poolt. Kunagi oli ta üks osa Malta saart ümbritsenud rannakindliustustest vööndist. Kaasajal on Mistra patarei kogu Malta kõige paremini säilinud Malta ordu poolt rajatud patarei kuna seal on säilinud kõik olulised originaalsed osad. Alates 2012. aastast on Mistra patareis toimunud restaureerimistööd, millega püütakse kompleksi kunagist hiilgust paremini välja tuua.

Mellieha üheks omanäoliseks arhitektuuriliseks vaatamisväärsuseks on 1647–1649 ehitatud Püha Agatha torn (malta keeles Torri ta' Sant'Agata). See kujutab endast küllaltki suurt nelinurkse põhiplaaniga bastionitega vaatetorni ja on ühtlasi kõige hilisemal ajal ehitatud suur bastionitega torn Maltal. 20. sajandi lõpuks oli torni seisukord halb, kuid 21. sajandi algul toimunud ulatuslikud restaureerimistööd on arhitektuurimäelestise suutnud taastada kogu ilus. 2015 andis TripAdvisor Mellieha tornile kõrget kvaliteeti tõendava tunnistuse (Certificate of Excellence).

Mellieha huvitravaks ehitiseks on ka 18 sajandil ehitatud barokk-stiilis Selmuni palee. See on ligikaudselt nelinurkse põhiplaaniga ehitis, mille igas nurgas on nn pseudobastion. Algselt olid hoonel olemas ka nn laskeavad. Tegelikkuses ei ole hoonet aga kunagi sõjalisel otstarbel kasutatud ning hoone kõik militaarsed struktuurid ehitati üksnes esteetilistel eesmärkidel. Hoone üheks eripäraks on ka teisel korrusel kogu hoonet ümbritsev rõdu.

Religioossetest ehitistest on huvitav Melliehas asuv Neitsi Maarja pühakoda (malta keeles Il-Madonna tal-Mellieha). Selle ehitamist alustati 16. sajandil, kuid hiljem ehitati korduvalt ümber kuni 17. sajandil saabutas hoone oma tänapäevale lähedase ilme. Kaasajal eksponeeritakse Neitsi Maarja pühakojas muuhulgas laialdaselt maalikunsti.

Mellieha lahe idaserval, Mellieha kesklinnast ca 1,5 km kaugusel asuv rand, mis on laiemalt tuntud Ghadira nime all, on Malta saare suurim liivarand. Ranna liivase osa pikkus põhjast lõunasse on ca 1 km. Kuna vesi lahes on suhteliselt madal, sobib see rand ideaalselt lastega peredele. Aktiivsema puhkuse harrastajad saavad Mellieha lahes sõita aga näiteks veesuuskadel.

Mellieha piirkonna sukeldumis ja snorgeldamiskeskus asub Malta saare äärmises põhjaosas ?irkewwa sadama lähedal. Sukeldujatele avaneb seal veealune maailm kuni 37 meetri sügavuseni. Seal on olemas veealused looduslikud kaljud, koopad, tunnelid ja võlvid. ?irkewwas on merepõhjas ka kaks vrakki. Üheks vrakiks on 1958 aastal Ühendkuningriigis ehitatud 40 m pikkune puksiirlaev MV Rozi (kandis esialgu nime Rossmore), mis uputati spetsiaalselt sukeldujate tarbeks 1992. a. 36 m sügavusele. Teine vrakk on patrull-laev P-29 (kandis esialgu nime Boltenhagen), mis ehitati 1970. a. Ida-Saksamaal miinitraaleriks ja müüdi 1997. a. Maltale. See 51,98 m pikk ja 7,12 m lai 2,3 meetrise süvisega merealus veeväljasurvega 361 tonni uputati spetsiaalselt sukeldujate tarbeks 2007. a. 35 m sügavusele (aluse kõrgeim osa asub veepinnast 12 m allpool). MV Rozi kui varem uputatud aluse vrakis on praeguseks ajaks tekkinud rikkalik mereeliustik. Muuhulgas elutsevad seal merikogerlased, meripuuklased, merijunkrud, kardinalahvenlased. P-29 on omaks võtnud aga muuhulgas merikuklased ja kalmaarid.

Kui olete Maltal asuvat Mellieha piirkonda külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.