Rikkaliku arhitektuuriga Lyon - ReisiGuru.ee Rikkaliku arhitektuuriga Lyon

2016.05.13 08:08 - ReisiGuru.ee

Rikkaliku arhitektuuriga Lyon - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Prantsusmaa idaosas, Rhône'i ja Saône'i jõe ühinemiskohas paiknev Lyon on elanike arvult (ca 505 tuhat) Prantsusmaa suuruselt kolmas linn. Lyoni linnastus elab kokku ca 2,25 miljonit inimest. Lyon on Rhône-Alpesi piirkonna (43698 km2, ca 6,5 miljonit elanikku) ja Rhône'i departemangu (2715 km2, ca 472 tuhat elanikku) keskus. Alates 1998 aastast kuulub Lyoni vanalinn (konkreetsemalt Fourvière, Vieux Lyon, Croix-Rousse ja oluline osa Presqu'île piirkondadest) UNESCO maailmapärandi nimistusse. Lyoni arhitektuur on väga rikkalik. Seejuures paikneb linnas väga erinevatest ajastutest pärit tähelepanuväärseid hooneid.

Lyon - ReisisGuru.ee

Vieux Lyon. Autor: Marc Lecocq

Lyoni Vana-Rooma aegse linnaosa keskmes Fourvière’s asuvad Rooma-teatri suhteliselt hästi säilinud varemed. See ehitati esimeses etapis ca 15 a e.Kr ja teises etapis teise sajandi algul. Teatri diameeter oli 108 m ja hiilgeaegadel mahutas see ca 10 tuhat inimest.

Väga huvitava arhitektuuriga on Vieux Lyon ehk tõlkes Vana Lyon ehk Lyoni renessanssiajastu linnaosa, mis jääb Fourvière linnaosa ja Saône'i jõe vahele. Seda 424 ha suurust ala (mis koosneb omakorda kolmest piirkonnast – Saint Jean, Saint Paul ja Saint Georges) peetakse Euroopa üheks tähelepanuväärsemaks hästi säilinud renessanssiajastu linnaosaks. Piirkonna üheks huvitavamaks tänavaks on 188 m pikkune munakivisillutisega Rue du Bœuf, mille ehitised pärinevad kas 15., 16. või 17. sajandist. Huvitava arhitektuuriga hoonetest asub selle tänava ääres muuhulgas Tour Rose (aadress Rue du Bœuf 16, roosaka krohviga kaetud hoone huvitava torni ja siseõuega). Muudest hoonetest Vieux Lyon’s väärib esiletõstmist väärika arhitektuuriga vana börsihoone Temple du Change (ehitatud 17. sajandi keskel ja mõnevõrra ümberehitatud 18. sajandi keskel), kus nüüd korraldatakse eeskätt kontserte.

Lyon - ReisisGuru.ee

Temple du Change. Autor: Dennis Jarvis

Vieux Lyon’i jääb ka Ristija Johannesele pühendatud Lyoni katedraal, mille ehitamisega tehti algust juba 12 sajandi lõpus, kuid valmis sai kirik alles 1480. aastal, mis tähendab, et kirik on palju vanem kui ümbruskonna renessanssiajastu hooned. Kiriku võlvide suurim sisemine kõrgus on 32,5 m. Katedraali teeb huvitavaks eeskätt erinevatele sajanditele iseloomulike arhitektuurielementide koosmõju.

Lyon - ReisisGuru.ee

Lyon Cathedral. Autor: Trey Ratcliff

Lyoni südameks on Presqu'île, mis paikneb Rhône'i ja Saône'i jõe vahelisel alal. Selle linnaosa mitmed huvitavamad hooned asuvad Place des Terreaux nimelise väljaku ääres. Muuhulgas paiknevad seal väga huvitava arhitektuuriga raekoda Hôtel de Ville (ehitatud esialgsel kujul 1645–1651, muudetud 17. ja 18. sajandil) ja mitu sajandit vanas elegantses hoones paiknev Musée des beaux-arts de Lyon (sellest muuseumist tuleb eraldi juttu allpool). Presqu'île’s asub ka Prantsusmaa suuruselt kolmas väljak Place Bellecour (ca 62 tuhat m2, ilma ühegi n.ö. rohelise alata, muuhulgas paikneb väljakul Louis XIV ratsamonument); 1856 – 1860 ehitatud rikkalike kaunistustega Palais de la Bourse (praegu Kaubanduskoja käsutuses), 1327 valminud väga huvitava välisilmega kirik Église Saint-Bonaventure; 16. sajandi lõpus valminud kahe torniga kirik Église Saint-Nizier (valdavalt gooti stiilis ehitis, kuid renessanssi stiilis sissekäiguga).

Uuema aja arhitektuurist on väga huvitava ilmega Lyoni kesklinnast 20 km kaugusele kagu poole jääv, 1994. avatud Lyoni raudteejaam (Gare de Lyon Saint-Exupéry). Raudteejaama vahetus naabruses asub Lyoni Saint-Exupéry rahvusvaheline lennujaam.

Lyoni kesklinnas 117 hektaril laiuv park, mis kannab nime Parc de la Tête d'Or, on Prantsusmaa suurim linnapark. Pargi alale jäävad muuhulgas väike järv, mitu roosiaeda, kasvuhooned, väike botaanikaaed ja ka väike loomaaed, kus võib kohata kaelkirjakuid, elevante, hirvi ja teisi loomi. Pargis on mitmeid võimalusi aktiivseks puhkamiseks, sest seal asub mini-golfi rada, paadilaenutus, velodroom ja seal saab ka ratsutada. Pargis saab sõita ka miniraudteel.

Lyon - ReisisGuru.ee

Parc de la Tête d'Or. Autor: Charles Sayer

Lyoni muuseumitest võib huvitavamateks pidada kujutava kunsti muuseumit Musée des beaux-arts de Lyon (Prantsusmaa üks suurematest kunstigaleriidest, esindatud mh Rubens, Rembrandt, Delacroix, Monet, Gauguin, Van Gogh, Cézanne, Matisse, Picasso ning Prantsusmaa suuruselt teine Muinas-Egiptuse kollektsioon) ning antropoloogiamuuseumit ja teaduskeskust Musée des Confluences (avas uksed 2014 detsembris, 6500 m2 näitusepinda, 9 samaaegset ekspositsiooni – kolm ajalist ja 6 hooajalist).

Lyoni kuulsaim festival on Fête des Lumières ehk tulede festival. See toimub igal aastal kuuendast üheksanda detsembrini (kõrgpunkt on tavaliselt 08.12.). Festivali ajal on enamik Lyoni hoonete aknaid ümbritsetud küünaldesärast. Festivali ajal toimuvad mitmeid valgusega seotud vaatemängud, kusjuures esinema tuleb hulgaliselt rahvusvaheliselt tuntud valguskunstnikke nii Prantsusmaalt kui ka väljastpoolt. Festivali üheks keskseks toimumispaigaks on Place des Terreaux väljak. Festival on muutunud järjest populaarsemaks ning seda külastab viimastel aastatel juba enam kui 4 miljonit inimest.

Suvekuude kõige olulisemaks festivaliks on juunist augustini toimuv Nuits de Fourvière ehk Fourvière ööd. Selle festivali käigus toimub Lyoni Rooma-aegses teatris (sõltuvalt etenduse tüübist 2600–4400 kohta) hulgaliselt mitmesuguseid teatri-, muusika- ja tantsu välietendusi ning filmivaatamisi. 2015. aastal oli festivali üritustel kokku peaaegu 200 tuhat pealtvaatajat. Lyonis on palju eriilmelisi ja erineva hinnatasemega söögikohti. Kallimatest restoranidest soovitatakse Lyonist enamasti Paul Bocuse’i (jääb linnast mõni km põhja poole, legendaarne, kuid väga kallis); Vieux Lyon’s asuvat Au 14 Février’i (väga vähe kohti, ette tuleb broneerida vähemalt 2 kuud) ja L'Auberge de l'Ile (asub Lyoni keskuse naabruses Saône'i jõe Barbe saarel 17. sajandi hoones). Samas on Lyonis ka selliseid odavaid toidukohti, kus päevaprae hinnad alagavad 6 eurost, ja pastaroogade hinnad 4 eurost.

Lyoni külastades tuleb arvestada, et kuigi keskmised päevased maksimumtemperatuurid ei ole seal väga kõrged (mais ja septembris 21–23 °C, juunist augustini 25–28 °C), võivad temperatuurirekordid küündida juunis üle 38 °C, juulis 40 °C lähedale ja augustis üle 40 °C. Samas võib juunist augustini öösel temperatuur erandjuhtudel langeda isegi 3–4 °C-ni. Lyonis sajab aastaringselt küllaltki ühtlaselt – enamikel kuudel keskmiselt 45 – 75 mm. Mais ja septembris on sademeid keskmiselt 90 mm, oktoobris 100 mm ja novembris 80 mm. Äikest esineb kõige enam augustis.

Kui olete Prantsusmaal asuvat Lyon'i linna külastanud ja soovite selle kohta veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.