Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 475€ või 16 € / kuus

Puhkus Tenerifel! Madalaima hinna garantii broneerimiseks kuni 31.07

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
SEIKLUSREIS   al. 1 090€ või 36 € / kuus

Jalgrattereis Transilvaanias

&Moments Seiklus- ja Elamusreisid
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 1 899€ või 62 € / kuus

UNUSTAMATU USBEKISTAN

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 319€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Talvised puhkusereisid veel kuni 50% soodsamad!

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Prantsusmaa Sainte-Chapelle vitraažaknad – ühed kaunimatest maailmas

Sainte-Chapelle vitraažaknad – ühed kaunimatest maailmas


Prantsusmaa (.fr)

2014.10.22 10:56
Autor: ReisiGuru.ee

Ilu on teadagi vaataja silmades ja seetõttu pole ilu osas võimalik objektiivset arvestust pidada. Ometi on asju, mida peavad imeliselt ilusateks paljud. Kauneid vitraažaknaid on maailmas väga palju. Neist kaunimate sekka arvatakse sageli Prantsusmaal Pariisi kesklinnas Cité saare lääneosas asuva Püha kabeli ehk Sainte-Chapelle vitraažaknad. See 13. sajandi esimesel poolel ehitatud kuninglik kabel on tervikuna gooti arhitektuuri üks väljapaistvamaid ehitisi. Arhitektuuripärli märkimisväärse osa moodustavad 13. sajandi keskel loodud 15 kitsast ja kõrget vitraažakent, mis piiravad hoone löövi ja apsiidi ning 15. sajandi viimasel kümnendil lääneseina lisatud suur ja kirev rosett-vitraažaken. Sainte-Chapelle vitraažaknaid peetakse üheks kõige paremini säilinud (peaaegu kaks kolmandikku vitraažakendest on väidetavalt autentsed) algsel kohal olevate 13. sajandist pärit olevate vitraažakende kogumiks. Sainte-Chapelle vitraažakende ilust ja hiilgusest täielikult osa saamiseks on otstarbekas külastada kabelit päikeselisel päeval.

Sainte-Chapelle

París Sainte Chapelle. Autor: Miguel Hermoso Cuesta

Hoone pikiosas on vitraažaknad 4,7 m laiad ja 15,35 m kõrged. Apsiidis paiknevate vitraažakende laius on 2,1 m ja kõrgus 13,45. Hoone lööviosas paiknevad aknad on horisontaalselt jaotatud neljaks osaks ning apsiidis paiknevad aknad kaheks osaks. Lööviosas paikneva iga pikiakna ülaosas on kuueleheline rosettaken ja kaks neljalehelise ristikheinalehe kujulist akent. Apsiidiosas paiknevate pikiakende ülaosas on kolm kolmelehelise ristikheinalehe kujulist akent. Hoone lääneosas asuv suur rosettaken on 9 meetrise diameetriga. Sainte-Chapelle kõikides vitraažakendes domineerivad sinine ja punane värvitoon. Kuna vitraažaknad paiknevad tihedalt üksteise kõrval, jätab hoone seest väga n.ö. kerge ja õhulise mulje.

Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle. Autor: gnosne

Prantsuse revolutsiooni ajal said vitraažaknad osaliselt kannatada, kuid on hiljem taastatud. Seejuures on vitraažaknaid luues järgitud kindlat ikonograafilist programmi. Idapool asuva apsiidi kolm akent esitavad stseene Uuest Testamendist. Neist akendest keskmisel on kujutatud Jeesuse ristilöömist, vasempoolsel Jeesuse lapsepõlve ning parempoolsel apostel Johannese elu. Hoone löövi osas olevatel vitraažakendel domineerivad vana Testamendi motiivid. Põhjapoolse seina lääneosas on kujutatud motiivid Esimesest Moosese raamatust. See aken on omal ajal tugevalt kannatada saanud ja seetõttu olulises osas hilisemal ajal restaureeritud. Lööviosa ülejäänud vitraažakendel on kujutatud (kellaosuti liikumise suunas) stseene teisest Moosese raamatust, Joosua raamatust, Kolmandast / Neljandast Moosese raamatust, Joosua raamatust / Viiendast Moosese raamatust, Kohtumõistjate raamatust; edasi lõunaseina akendel Jeremija / Toobija raamatust, Juuditi / Hiiobi raamatust, Esteri raamatust, Esimesest ja Teisest Kuningate raamatust. Lõunaseina kõige läänepoolsel aknal on muuhulgas kujutatud Jeesusega seotud reliikviaid ning Prantsusmaa kuningat Louis IX Püha. Suurel rosettaknal on kujutatud stseene Johannese Ilmutuse raamatust.

Sainte-Chapelle

Sainte Chapelle (détail vitrail), Paris. Autor: Luiza Fediuc

Sainte-Chapelle kabeli ehitust alustati peale 1239. aastat ja ehitis pühitseti sisse aprillis 1248. a. Seda kabelit peetakse kõrggootika toretseva arhitektuuri üheks suuremaks saavutuseks Prantsusmaal. Kabel rajati Louis IX Püha korraldusel Jeesuse reliikviate, muuhulgas Jeesuse väidetava oksakrooni kui keskaegse kristluse ühe kõige tähtsama reliikvia, hoiustamiseks. Ajaloovintsustustes sai hoone kõige enam kannatada 18. sajandi lõpus Prantsuse revolutsiooni ajal, mil eemaldati torn ja altari baldahhiin ning hävitati mitmed reliikviad. Kabeli taastamisega alustati juba 19. sajandil ning uuemal ajal on ulatuslikud restaureerimistööd toimud alates 1970. aastatest.

Sainte-Chapelle kabel on külastajatele avatud 1. märtsist 31. oktoobrini 9.30 kuni 18.00. ning 1. novembrist 28. veebruarini 9.00. kuni 17.00. Kassad suletakse 30 minutit enne üldist sulgemist. Õhtuti on kabel avatud 15. maist 15. septembrini kolmapäeviti (kassa suletakse siis 21.00.). Kabel on suletud 1. jaanuaril, 1. mail, 1. detsembril, 25. detsembril.

Kui olete Prantsusmaal Pariisis asuvat Sainte-Chapelle't külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohtapakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused: