Kýthnose saar - ReisiGuru.ee Kýthnose saar

2014.07.10 12:52 - ReisiGuru.ee

Kýthnose saar - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Kreekale kuuluv Kýthnose saar paikneb Küklaadide saarestiku loodeosas, linnulennult ca 38 km kaugusel Kreeka mandriosast ja ca 80 km kaugusel Ateenast. Saare pindala on 99 km² ehk üsna täpselt umbes pool Eesti Muhu saare pindalast. Kýthnos on künkliku pinnamoega – suurim looduslik kõrgus merepinnast on 336 meetrit. Saarel elab praegusel ajal püsivalt üle 1400 inimese. Halduslikult kuulub saar Kea-Kýthnose piirkonnaüksuse koosseisu, mis omakorda kuulub Lõuna-Egeuse piirkonda. Kýthnosele lähemad saared on põhja poole ca 12 km kaugusele jääv 129 km2 suurune Kea ja lõunapoole ca 13 km kaugusele jääv 75 km2 suurune Sérifos. Mõned pisilaiud asuvad Kýthnosele siiski veel lähemal.

Kýthnose rannajoone kogupikkus on umbes 100 km, sest saarel on väga palju väikeseid lahesoppe. Pikim on saar edela-kirde suunaliselt – selles suunas on saarel pikkust peaaegu 20 km. Lühim on saar ida-lääne suunaliselt – väiksem vahemaa saare ühest otsast teise on selles suunas alla 4 km. Vaatamata suhteliselt väikesele pindalale on saarel enam kui 70 randa! Seejuures on osadesse randadesse võimalik liikuda vaid jalgsi. Randadest üheks huvitavamaks võib pidada saare lõunatipu lähedal mäe veerel asuva Aghios Dimitriose küla randa.

Veel kümmekond aastat tagasi kuulus Kýthnos turismi poolt vähe mõjutatud saarte hulka. Nüüdseks on olukord aga põhjalikult muutunud – turism on praegu saare elu tähtsaim mõjutaja. Sellest hoolimata ei ole saart siiski veel n.ö. ülearendatud ning mitmel pool väiksemates külades võib kohata üsna arhailist elustiili.

Saare kaks suuremat asulat paiknevad merest eemal saare keskel. Nendeks on põhja pool asuv umbes 560 elanikuga Kýthnos (kohalikud kutsuvad peamiselt nimega Chora) ja lõuna pool asuv umbes 320 elanikuga Dryopida (tuntud ka nime all Dryopis, kohalike jaoks ka Chorio). Mõlemas nimetatud külas leidub väga eriilmelist arhitektuuri, kuid kokkuvõttes jätavad nad vägagi maalilise ilme. Sellele aitavad kaasa muuhulgas ka väga kitsad ja kohati astmelised tänavad. Chora oluliseks vaatamisväärsuseks on suur kreeka-õigeusu kirik. Dryopida on aga kuulus oma koopa poolest. Seda koobast tuntakse nimega Katafýki (kreeka keeles varjupaik). Koopa suurim „ruum“ on 25 m pikk ja 17 m lai. Koobas on huvitav oma sekundaarsetest mineraalidest koosnevate speleoteemide ja nn kivikardinate poolest.

Saare suuruselt kolmas küla Merichas (ca 300 elanikku) paikneb aga saare läänerannikul ja seal paikneb ka saare tähtsaim sadam. Selle küla elanike arv varieerub aasta lõikes väga ulatuslikult – suvekuudel on see oluliselt suurem kui talvekuudel. Veel 50 aastat tagasi ei olnud selles külas aga üldse püsielanikke. Merichase külal on muuhulgas parvlaevaühendus Kreeka tuntuima sadamalinna Pireusega.

Saare põhjaosas paiknev väike, ca 80 elanikuga Loutra küla on kuulus oma kuumaveeallikate poolest, mille veel on väidetavalt on ka raviv toime. Päris saare põhjatipus paiknev Kastro (kreeka keeles „kindlus“) arvatakse aga olevat saare kunagine keskus (enam kui poole aastatuhande jooksul alates esimesest sajandist peale Kr) ja seal võib praegugi silmata omaaegsete ehitiste varemeid.

Kui olete Kreekas asuvat Kýthnose saart külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.