Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
ELAMUSREIS   al. 1 899€ või 62 € / kuus

UNUSTAMATU USBEKISTAN

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
SEIKLUSREIS   al. 1 090€ või 36 € / kuus

Jalgrattereis Transilvaanias

&Moments Seiklus- ja Elamusreisid
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 475€ või 16 € / kuus

Puhkus Tenerifel! Madalaima hinna garantii broneerimiseks kuni 31.07

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 319€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Talvised puhkusereisid veel kuni 50% soodsamad!

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Kas teadsid, et maailma suurim vitraažaken asub....

Kas teadsid, et maailma suurim vitraažaken asub....


Ameerika Ühendriigid (.us)

2014.09.08 10:05
Autor: ReisiGuru.ee

Suurim vitraažaken asub USA-s Illinoisi osariigi kirdeosas Cook’i maakonnas Chicago lähedal asuvas Justice asulas (ca 13 tuhat elanikku) katoliiklikus Ülestõusmise kalmistu mausoleumis (inglise Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum). Sealne paksudest lihvitud värvilistest klaasitükkidest koosnev vitraažaken, mis sisuliselt moodustab vitraažakendest seina, koosneb 2448 osast ja on enam kui 2040 m2 suur. Vitraažaknal on kujutatud erinevaid stseene Piiblist, aga ka kaasaega. Piiblistseenidena on seal kujutatud näiteks Aadamat ja Eevat Eedeni aias, apostlite tegemisi, Jeesuse ristilöömist jms. Seejuures on Aadama ja Eeva stseenis kujutatud ka dinosaurust! Kaasaja kujutamisel on aga esitatud nt Chicago pilvelõhkujad, kõrge raadiomast, raadioteleskoop, lennuk, kosmosesse kihutav kanderakett Saturn V jne. Sealsel vitraažaknal on kujutatud isegi tuumapommi seent. Kaasaja tehnika jms kujutamine vitraažaknal eristab Ülestõusmise kalmistu mausoleumi mitte ainult teistest samalaadsetest hoonetest, vaid ka laiemalt sellest, mida enamasti vitraažakendel kujutatakse.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

www.waymarking.com

Enne Ülestõusmise kalmistu mausoleumi valmimist asus suurim vitraažaken Saksamaal Berliinis Keiser Wilhelmi mälestuskiriku (saksa Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) uues hoones. Selle 1959–1963 rajatud kiriku vitraažaken koosneb enam kui 21 tuhandest väikesest osast.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

Exterior of Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, PD-user

Katoliiklik Ülestõusmise surnuaed Justice’s loodi esmalt kohaliku Poola katoliikliku kogukonna tarbeks. Kaasajal on surnuaed aga kogu piirkonna katoliikliku kogukonna käsutuses. Mausoleum rajati sinna 1969.a. ja sellest sai kiiresti piirkonna tähtis vaatamisväärsus. Vitraažakna kavandamist alustati 1967 ja see valmis 1971. Vitraažaken loodi Conrad Pickel Studios ja selle disainijaoks oli Gabriel P. Cartwright. Mausoleum rajati muuhulgas tähistamaks Poola kristluse tuhandet aastat (tähtpäev oli küll 3 aastat varem, 1966). Mausoleumi väärtustab muuhulgas asjaolu, et selle õnnistas sisse poola rahvusest kardinal Karol Józef Wojtyła, kellest hiljem, 1978. a., sai paavst Johannes Paulus II.
Mausoleumi betoonosa, millest on madalaima korruse sein ja kitsastest kõrgetest sammastest koosnev sammastik, on läikivvalge, luues koos sammastest tagapool asuvate värvikirevatest vitraažakendest seinaga hoonele rahuliku elegantse ilme. Hoone sisemus on teisel ja kolmandal korrusel tänu vitraažakendele kaleidoskoope valgusega. Hoone peasissekäik asub hoone teisel korrusel ja sinna minek toimub hoone ees laiuavalt väikeselt kõrgendikult. Peasissekäigu kohal kõrgub suur ülestõusvat Jeesust kujutav kahvatu-beež bareljeef, mis valge seina taustal mõjub huvitavalt kontrastsena.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

www.waymarking.com

Hoone sisemuses on lisaks vitraažakende imetlemisele võimalik näha ka teisi väljapaistvaid meistriteoseid. Muuhulgas asub seal värvitud mosaiikplaat, mis kujutab Neitsi Maarjat lapsega sama moodi nagu see on esitatud Poolas Częstochowas asuvas Jasna Góra kloostris Musta Madonna ikoonil, Poola kuulsaimas Neitsi Maarjat kujutavas teoses. On ka mosaiikplaate, mis kujutavad Poolaga seotud kirikuid ja poolakate jaoks olulisi pühakuid ning kuivmaalitehnikas tehtud lahingusse ratsutamist kujutav paneel jms.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

www.waymarking.com

Stiililt kuulub hoone 1960 aastatel lühiajaliselt levinud modernistlikusse suunda uus formalism, mis sai inspiratsiooni klassikalisest antiikarhitektuurist. Hoone on ida-, lääne- ja lõunakaarest ümbritsetud murualaga. Põhja pool asub aga väike parkla sõidukitele. Ülestõusmise kalmistu mausoleumi on võimalik külastada esmaspäevast reedeni 8.30.–16.00. ja laupäeviti 09.00.–13.00.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

www.waymarking.com

Kui olete USA-s asuvat Ülestõusmise kalmistu mausoleumi külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused: