Omanäolised Malta kultuuritraditsioonid - ReisiGuru.ee Omanäolised Malta kultuuritraditsioonid

2012.06.15 11:02 - ReisiGuru.ee

Omanäolised Malta kultuuritraditsioonid - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Kuigi Malta kultuuris juurdunud käsitöö, muusika ja rahvusköögiga seonduvad traditsioonid on vähemal või suuremal määral elujõulised tänaseni, siis viimasel ajal on hakatud nende püsimisse veelgi enam panustama. Põhjus ei seisne pelgalt riigi ühes olulisemas sissetulekuallikas – turismiäris -, vaid see on ühtlasi püüe kaitsta ja hoida riigi kultuurilisi ja kunstilisi väärtusi.




Mida teha Maltal?  ehk omanäolised malta kultuuritraditsioonid

Malta pealinn Valletta. © Ohmaymay | Dreamstime.com


Malta käsitöö

Savikeraamika, kõige iidsem malta käsitöö-traditsioon, ulatub eelajaloolisse aega. Juba siis, kui külastada Tarxien'i templeid ning süüvida sealsesse, on selge, et keraamika on olnud väga oluline eneseväljendusvorm. Lisaks Tarxien'i templitele väärivad kindlasti külastamist veel Saflieni Hypogeum (maa-alune ajaloomälestis) ja Arheoloogia muuseum. Ka tänapäeval on keraamika silmnähtavalt oluline kunstivorm. Eriliselt väljendub see pasturi kujudes. Esimesed pasturi kujud imporditi Itaaliast, ent nende hind oli kõrge ning inimesed ei saanud neid endale lubada. Selle tulemusena hakati neid tänaseni äärmiselt populaarseid töötlemata savist ja kipsist jõulumüsteeriumi kujukesi ka kohapeal valmistama.




Türgi

Tarxien'i tempel

Klaasipuhumise iidne tehnika jõudis Malta saartele koos foiniiklastega u 3000 aastat tagasi. Meistrite käe all valmiv klaas on läbinisti käsitöö ning tehniliselt sooritatuselt väga sarnane traditsiooniliste klaasivalmistamisviisidele. Nii on suur osa erilisemaid klaasesemeid tehtud originaalilähedasest, ereda vahemereäärse värvigammaga nn malta klaasist.
Veel üks olulisi käsitöösuundi, mis lõi õitsele eeskätt rüütliajastul, on kulla- ja hõbedatöötlus. Kõige hinnalisemaks peetakse aga filigraan- ja ehtekunsti. Siiani lähetatakse käsitööharu parimaid palu riigipiiridest väljapoole. Malta pealinn Valetta kihab kohalikest juveliiridest, kes pakuvad nii traditsionaalset kui ka modernset loomingut.
Rüütliajastul oli elu maal (eriti Gozo piirkonnas) keeruline. Just siis sai käsitöö üheks peamiseks talupoeglike perekondade tuluallikaks. Elatist teeniti eelkõige tikkimise, kudumise ja pitsi valmistamisega. Koos St. Johni rüütlitega jõudis Maltale nüüdseks kõige tuntum pitsitehnika bizzilla, mis oli eriliselt populaarne 16ndal ja 17ndal sajandil.
Käsitöö on kergesti kättesaadav enamikest Malta suveniiripoodidest. Kõige mõistlikum oleks külastada Ta’ Qali käsitöö küla, kus lisaks parimatele pakkumistele on võimalus jälgida meistrite tööd kõrvalt.


Mida teha Maltal?  ehk omanäolised malta kultuuritraditsioonid

Madonna kuju Maltal. © Szirtesi | Dreamstime.com


Traditsiooniline meelelahutus Maltal

Rahvamuusikal on väga oluline koht vahemere-äärsetes maades ning Malta ei ole siinkohal erand. Ghanija, mis tähendab tõlkes „laulu“, on üldnimetus malta pärimusmuusikale, mis on justkui segu Sitsiilia ballaadidest ning rütmilistest araabia kaebelauludest. Esimene ülesmärgitud ghanija viib meid ajaloos 18. sajandi teise poolde, St. Johni rüütlite ajastu lõppu. See traditsiooniliselt talupoeglik muusika on muutunud väga populaarseks meelelahutuseks. Ballaadid on temaatiliselt pühendatud eelkõige armastusele, ent kõige tuntumaks ghanija-vormiks võib pidada improvisatsioonilist Spirtu pront'i, mis on rütmikas „sõna-sõjaline“ duett.


Mida teha Maltal?  ehk omanäolised malta kultuuritraditsioonid

Sinine Grott, Maltal. © Anna Rutkovskaya | Dreamstime.com


Malta rahvusköök

Nagu muusikaski on ka Malta köögis tugevalt äratuntavad Sitsiilia ja Põhja-Aafrika mõjutused. Veini kõrvale pakutavalt taldrikult leiab üldiselt täidetud oliive, kappareid, kitsejuustu, päikesekuivatatud tomateid, Malta vorstikesi, põldoa pasteeti (bigilla) ja malta kuivikuid (galetti). Veel on suupistetena laialdaselt levinud pastizzi - ricotta, kitsejuustu ja ubadega täidetud saiakesed ja hobz biz-zejt – leivalõigud oliiviõli, tomati, sibula, kitsejuustu ja anðooviste või tuunikalaga. Malta rahvuslikest nn pearoogadest, mis väärivad kindlasti proovimist, võiks ära märkida minestra (omapärane köögiviljasupp serveeritud malta leiva ja oliiviõliga), timpana (üleküpsetatud pasta veiseliha või lambaga), jänesehautise punase veini kastmes, äärmiselt populaarse köögiviljasupi soppa ta’ l’armla (Lese supp) ning bebbux'i (teod).


Mida teha Maltal?  ehk omanäolised malta kultuuritraditsioonid

Marsaxlokk, Maltal. © Quanthem | Dreamstime.com


Malta turg pühapäeviti

Mitmete Malta külade pühapäeva varahommikuse vaikusese lõhub kaupmeeste kiire askeldamine. Seesuguste turgude eesmärk ei ole pelgalt äriajamine, vaid turg on ka koht, kus vahetatakse muljeid ümbruskonna uudistest ja sündmustest. Kui otsite kohta, kust soetada endale tarvilikku riietest kuni kodukaupadeni, siis pühapäeva turg väljaspool Malta pealinna Valettat on õige koht, kuhu minna. Kuid kõige ehedama elamuse pakub ilmselt kalaturg vanas kalurikülas Marsaxlokkis, kus lettidel pakutakse nii värsket kala ja puuvilja kui suveniire ja pärimuslikku käsitööd.

Kui olete Maltat külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.