Ângkôr Thom - Khmeeri kunagise pealinna lummav võlu - ReisiGuru.ee Ângkôr Thom - Khmeeri kunagise pealinna lummav võlu

2013.07.15 11:15 - ReisiGuru.ee

Ângkôr Thom - Khmeeri kunagise pealinna lummav võlu - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Kambodža loodeosas Siem Réabi provintsis Ângkôris asuv Ângkôr Thom oli kunagi Khmeeri riigi pealinn. Kaasajal kuulub see ala UNESCO maailmapärandi nimistusse ja on ühtlasi Kambodža üks tähtsamaid vaatamisväärsusi. Aastas külastab Ângkôr Thom’i ja selle lähedal asuvat maailma suurimat pühamat, Ângkôr Wat’i templit, umbes 2 miljonit turisti. Ângkôr Thom’s põimuvad ajalugu ja ilu sedavõrd, et paljud selle paiga külastajad on saadud elamusi kirjeldanud kui taevasse tõstvaid ja unustamatuid. Samuti võib Ângkôr Thom’i külastamine muuta mõttemaailma laiemalt.

Ângkôr Thom (khmeeri keeles „Suur linn“) oli Khmeeri impeeriumi kõige pikaajalisem ja ühtlasi viimane pealinn. Selle lasi 12. sajandi lõpus ehitada khmeeride üks kuulsusrikkamaid valitsejaid, 1181. aastal võimule saanud Jayavarman VII. Seejuures lasi ta uue linna rajada khmeeride riigi varasema pealinna, välisvaenlaste poolt rüüstatud Yaúodharapura varemetele.

Nelinurkse põhiplaaniga Ângkôr Thom’i pindala on ainult 9 km², kuid selles on säilinud hulk ajaloolisi ehitisi. Sealne arhitektuur on omanäoline segu Indiast pärit mõjutustest ja khmeeride endi edasiarendustest. Ângkôr Thom’i praegu alles olevad ehitised pärinevad valdavalt 12. sajandist. Samas nt Baphuon’i tempel pärineb varasema pealinna ajast ja on ehitatud 11. sajandi keskel. Phimean Akas’e tempel on aga ehitatud 10. sajandi lõpus ja muudeti hiljem Ângkôr Thom’i kuningliku palee osaks. Täpselt linna keskel asub kuulus Bayoni tempel. See väga rikkalikult kaunistatud pühamu ehitati 12. sajandi lõpus või 13. sajandi algul. Bayoni templi osaks on muuhulgas hiigelsuured kivist näod ja muljetavaldavad bareljeefid, milles on edasi antud ebatavaline kombinatsiooni mütoloogilistest ja ajaloolistest stseenidest.

Ângkôr Thom’i ehitatud templitest viimasena ehitati teadaolevalt Mangalartha, mis valmis 1295. a. Käesoleval ajal on sellest pühamust aga alles kahjuks üksnes vähesed varemed. 14. sajandil hakkas Khmeeri riik nõrgenema ja 15 sajandi keskel jätsid khmeerid Ângkôr Thom’i maha, rajades uue pealinna neile alles jäänud väiksema pindalaga riigi keskosasse Phnom Penhi.

Ângkôr Thom’i ruuduna asetatud müürid on 3 km pikkused, moodustades 9 km² suuruse ala. Müüride kõrgus on 8 m ja müüride ees on vallikraav. Ângkôr Thom’i keskel asuva Bayoni templi juurest algavad teed, mis sirgetena suunduvad nelja peamisesse ilmakaarde. Nende teede jaoks on müüri sisse põhjasse, lõunasse ja läände rajatud väravad, mõõtmetega 3,5 x 7 m. Ida suunal lõppeb tee müüri ja nn idavärava ees, kuid ka ida suunal pääseb müürist siiski läbi – selleks on kesksest teest 500 m põhja poole rajatud paralleelne tee, mida kaudu liikudes saab müürist läbi minna Võidu värava kaudu. Bayoni templi ümber müüre ega vallikraavi ei ole. Seetõttu oletatakse, et Ângkôr Thom’i müürid ja vallikraavid sümboliseerivad muuhulgas ka Bayoni templi kui linna ja püha ala keskpunkti ümber asuvaid mägesid ja ookeane. Kaasajal tuleb kõige enam turiste Ângkôr Thom’i lõunavärava kaudu, sest kunagisest linnast lõuna poole jääb kuulus Ângkôr Wat’i tempel. Ângkôr Thom’i lõunavärav asub Ângkôr Wat’i templist 1,7 km põhja pool ja Siem Réabi linnast 7,2 km kaugusel põhja pool.

Ângkôr Thom’i naabruses on samuti suurel hulgal ajaloolisi arhitektuurimälestisi. Lisaks lõuna pool asuvale Ângkôr Wat’i templile paiknevad ajaloolisest linnast 1,2 km kaugusel ida pool 12. sajandil ehitatud Ta Prohm’i templi suhteliselt hästi säilinud varemed; linna vahetus naabruses kirde pool samuti 12. sajandil ehitatud suure Preah Khan’i templi varemed; linnast ca 2 km kaugusel kirdes Ta Som’i väikese templi varemed; linnast ca 900 m kaugusel idas 11. sajandi algul ehitatud suure Ta Keo templi varemed jne.


Kui olete Kambodžas asuvat Ângkôr Thom’i külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.