Muuseumisaar Berliinis - ReisiGuru.ee Muuseumisaar Berliinis

2013.01.11 09:30 - ReisiGuru.ee

Muuseumisaar Berliinis - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Museumsinsel on Saksamaal Berliini keskosas Mitte linnajaos Spree jõel asuva Spree saare põhjapoolse osa nimetus. Museumsinsel on oma nime saanud seal asuvate muuseumite järgi. Muuhulgas asuvad seal Vana muuseum (Altes Museum, avatud 1830), Uus muuseum (Neues Museum, avatud 1859), Vana rahvusgalerii (Alte Nationalgalerie, avatud 1876), Bode muuseum (endine Keiser Friedrichi muuseum, avatud 1904), Pergamoni muuseum (avatud 1930). Alates aastast 1999 kuulub Museumsinsel kui unikaalne arhitektuuri- ja kultuuriansambel UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Museumsinsel

Berlin, Museumsinsel. Autor: Thom Quine

Museuminselis asuvatest muuseumitest tuntuim on Pergamoni muuseum, kus kaasajal asuvad kolme muuseumi kogud: Antiikkunstikogu, Islamikunsti muuseum ja Ees-Aasia muuseum. Nimetatud kogudes on esindatud muuhulgas vanaaja monumentaalarhitektuuri mitmed olulised eksponaadid. Neist on kuulsamad Pergamoni altar (Antiikkunstikogus, pärit 2. sajandist eKr, muuhulgas 113 m pikkune skulpturaalne friis, milles kujutatakse Vana-Kreeka jumalate ja vägilaste võitlusi), Mileetose turu väravehitis (Antiikkunstikogus), Iðtari värav ja protsessioonitee (Ees-Aasia Muuseumis), Mshatta friis (Islamikunsti muuseumis, pärit Ammani lähedalt tänapäeva Jordaania aladelt).

Museumsinsel

The Pergamon Altar in the Pergamonmuseum

Antiikkunstikogus on suur hulk esemeid, mis on leitud väljakaevamistel Olümpias, Sámose saarel, Pergamonis, Mileetoses, Prienes, Magnesias, Didümas jne. Kollektsioonis on Vana-Kreeka ja Vana-Rooma skulptuure, arhitektuurinäiteid, mosaiike, ehteid, keraamikat ja muid kunstiteoseid. Islamikunsti muuseumis on kunstiteoseid 8. sajandist 19. sajandini ning Hispaaniast Indiani. Regulaarselt vahelduvad muuseumis külalisnäitused kaasaegsest islami kunstist. Ees-Aasia muuseumis eksponeeritakse esemeid, mida arheoloogid on leidnud muistsetelt Sumeri, Babüloonia ja Assüüria aladelt.




Pergamoni muuseum sai Teises maailmasõjas tõsiselt kannatada. Pärast linna vallutamist mais 1945 varastati muuseum Punaarmee poolt peaaegu tühjaks ja suur osa muuseumi fondidest toimetati NSV Liitu. 1958.a. tagastati osa muuseumifondidest Saksa DV-le. Ka kaasajal hoitakse oluline osa Pergamoni muuseumi fondidest Moskvas asuva Puðkini muuseumi Peterburis asuva Ermitaaþi hoidlates. Aastas külastab Pergamoni muuseumi enam kui üks miljon külastajat.

Museumsinsel

Ishtar Gate in the Pergamonmuseum

Vana muuseum asub 1823–1830 ehitatud hoones, mida peetakse Saksamaa üheks kõige tähtsamaks neoklassitsistliku arhitektuuri näiteks. 2011.a. veebruarist on Vanas muuseumis täielikult uuendatud väljapanek etruskide, Vana-Rooma, Vana-Kreeka jms kultuurist ja kunstiteostest. Bode muuseumis on muuhulgas umbes poolest miljonist esemest koosnev numismaatikakollektsioon (sh enam kui 100 tuhat Vanast-Kreeka münti, umbes 50 tuhat Vana-Rooma münti ja 35 tuhat idamaade münti). Vanimad esemed selles kollektsioonis pärinevad 7. sajandist eKr. Lisaks on seal ulatuslik skulptuuride kollektsioon ja Bütsantsi kunsti kollektsioon. Uues muuseumis, mis asub 1843–1855 ehitatud hoones, on heal tasemel Vana-Egiptuse kollektsioon, papüüruse kollektsioon ja Euroopa vanema ajaloo kollektsioon.

Museumsinsel

Bode Museum. Autor: Dominik Wesche

Pergamoni muuseum on avatud reedest kolmapäevani 10.00.–18.00. ja neljapäeval 10.00.–20.00. Tavahinnaga pilet Pergamoni muuseumi maksab 10 eurot ja soodushinnaga pilet 5 eurot. Vana muuseum, Bode muuseum ja Vana rahvusgalerii on suletud esmaspäeviti. Ülejäänud päevadel on nad enamasti avatud 10.00.–18.00. Uus muuseum on avatud kõikidel nädalapäevadel ja valdavalt 10.00.–18.00. Vana muuseumi, samuti Bode muuseumi ja Vana rahvusgalerii täispilet maksab 8 eurot ja sooduspilet 4 eurot. Kuni 18 aastastele on muuseumite külastamine tasuta. Sooduspiletid kehtivad üliõpilastele, töötutele, puuetega inimestele. Mõnede ajutiste näituste puhul tuleb maksta lisatasu. Samuti tuleb lisatasu maksta giidiga ekskursioonide eest.

Kui olete külastanud Museumsinsel`i ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.