Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 319€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Talvised puhkusereisid veel kuni 50% soodsamad!

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 1 899€ või 62 € / kuus

UNUSTAMATU USBEKISTAN

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 475€ või 16 € / kuus

Puhkus Tenerifel! Madalaima hinna garantii broneerimiseks kuni 31.07

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
SEIKLUSREIS   al. 1 090€ või 36 € / kuus

Jalgrattereis Transilvaanias

&Moments Seiklus- ja Elamusreisid
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Maroko Kas teadsid, et maailma kõrgeim minarett asub...

Kas teadsid, et maailma kõrgeim minarett asub...


Maroko (.ma)

2013.01.02 09:32
Autor: ReisiGuru.ee

Maailma kõrgeim minarett on 210 m kõrgune ja see on Maroko suurimas linnas Casablancas paikneva Hassan II mošee osa. Võrdluseks Eestis on Tallinna Teletorni kõrgus maapinnast 314 m ja teletorni vaateplatvorm asub 170 m kõrgusel. Tallinna Oleviste kiriku praegune kõrgus maapinnast on 123,7 m. Maroko kõrguselt teise hoone, Rabatis asuva Maroko Telekomi hoone kõrgus on 139 m.

Kas teadsid, et maailma kõrgeim minarett asub...

Hassan II Mosque. Autor: Jorge Lascar

Hassan II mošee teeb eriliseks asjaolu, et see paikneb vahetult Atlandi ookeani kaldal (ehituse tarbeks võeti muuhulgas merelt maad juurde). Seetõttu on Casablancale merelt lähenedes minarett juba paljude kilomeetrite kauguselt näha. Kompleksi ainsa minareti tipus paikneb laserseade, mille abil õhtuti suunatakse valgusvihk islamiusuliste püha linna Meka poole. Väidetavalt on laserkiirt näha ka 30 km kaugusel.

Kas teadsid, et maailma kõrgeim minarett asub...

Hassan II Mosque

Mošee minareti fassaad on kaetud erinevatest materjalidest ornamentkaunistustega. Minareti põhitoon on hallikas. Selle kaunistused on rohekates ja sinakates toonides. Hassan II mošee minareti kohta on öeldud, et selle kujundaja valis mererohelise ja Jumala sinise tooni Maroko kuninga elu au sees hoidmiseks ja -pühitsemiseks. Minarett nagu ka kogu mošee, jätab kasutud materjalide ja valitud värvitoonide tõttu väga elegantse mulje.

Minareti ehitamisel kasutati eriti kõrge kvaliteediga betooni, mis peaks vastu pidama ka rasketes oludes, näiteks tugevate tuulte käes ja seismoloogilise aktiivsuse tingimustes. Väidetavalt on ehitises kasutatud betoon tavabetoonist umbes neli korda vastupidavam ehk erakordselt kõrge survetaluvusega. Betoonile lisaks on minareti juures kasutatud suures koguses graniiti, marmorit ja ka puitu. Kõik peamised ehitusmaterjalid hangiti Marokost.

Hassan II mošee on oma nime saanud Maroko kunagise kuninga Hassan II (eluaastad 1929–1999) järgi. Tema algatusel hakati mošeed ehitama 1986.a. Kuninga idee oli rajada Casablancale islamipühamu, mis teisalt muutuks linna kauniks ja suursuguseks sümboliks. Just Hassan II-lt pärines ka idee rajada mošee vahetult mere äärde. Hoone arhitektuur ja sisekujundus on sümbioos islamitraditsioonidest ja Maroko mitmetest ajaloolistest ehitistest.

Väidetavalt osales hoone ehituse tippajal ehitusprotsessis pidevalt enam kui 1300 ehitajat. Hoone kaunistamisega tegelevaid meistreid oli aga veel mitu korda enam. Mošee valmis 1993.a. Atlandi ookeani soolase vee negatiivsete mõjude vähendamiseks alustati 2005.a. mošeekompleksi ulatuslikke renoveerimistöid.

Kas teadsid, et maailma kõrgeim minarett asub...

Interior of the western side of the main hall in the Hassan II Mosque. Autor: Bjørn Christian Tørrissen

Kogu kompleks võtab enda alla 9 ha suuruse ala. Väidetavalt mahutab mošee hoonesiseselt 25 tuhat inimest. Mošee lähiümbruses saab palvetest osa võtta aga umbes 80 tuhat inimest. Hassan II mošee on Maroko suurim ja kuulub ka maailma mastaabis kümne kõige suurema hulka.

Kas teadsid, et maailma kõrgeim minarett asub...

Hassan II Mosque. Autor: Jorge Lascar

Mošee asub paljurealise Sidi Mohammed Ben Abdallah’i puiestee ääres. Mošee läheduses ida pool asub Casablanca Anfa sadam. Mošee läheduses lääne pool paikneb aga 45 m kõrgune El Hank’i tuletorn (ehitatud 1905.a.). Casablanca vana linnasüda jääb mošee lähedusse lõuna poole.

Mošeekompleksis on olemas ka peaaegu 5000 m2 suuruse pindalaga islamikool, saunakompleks, Maroko ajaloo muuseum, konverentsisaalid ja suur raamatukogu. Kompleksi ilu eest hoolitsevad muuhulgas 41 purskkaevu, mis kõik on väga elegantselt kaunistatud. Mošee lähedal olev aed on populaarne puhkekoht ja mõned linnaelanikud kasutavad seda aeg-ajalt isegi pikniku pidamise kohana.

Kas teadsid, et maailma kõrgeim minarett asub...

Hassan II Mosque fountain. Autor: Bernard Gagnon

Kui olete külastanud Casablancas asuvat Hassan II mošeed ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused: