Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 475€ või 16 € / kuus

Puhkus Tenerifel! Madalaima hinna garantii broneerimiseks kuni 31.07

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
SEIKLUSREIS   al. 1 090€ või 36 € / kuus

Jalgrattereis Transilvaanias

&Moments Seiklus- ja Elamusreisid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 319€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Talvised puhkusereisid veel kuni 50% soodsamad!

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 1 899€ või 62 € / kuus

UNUSTAMATU USBEKISTAN

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Šveits Albula raudtee – Euroopa üks huvitavamaid

Albula raudtee – Euroopa üks huvitavamaid


Šveits (.ch)

2012.11.16 12:16
Autor: ReisiGuru.ee

Šveits on tuntud oma suure hulga kõrgete mäetippude ja sügavate orgude poolest. Sellele väga vaheldusrikkale maastikule on inimeste poolt rajatud väga keeruline ja huvitav transporditeede võrgustik. Selle võrgustiku üheks kõige huvitavamaks osaks on Šveitsi ida- ja kaguosas asuv Albula raudtee, mis koos Bernina raudteega kuulub nn Rhaetia raudteena UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Albula raudteetrass paikneb Graubünden’i kantonis Albula mäestikupiirkonnas. Selle trassi kogupikkus on vaid natuke enam kui 60 km ja liinil on ühtekokku 12 reisijapeatust. Trass ühendab peaaegu 700 m kõrgusel merepinnast asuvat Thusis’e peatust Hinterrhein’is merepinnast peaaegu 1800 m kõrgusel asuva raudteejaamaga Sankt Moritzi linnas. Albula raudteel sõidavad nii reisi- kui ka kaubarongid. Sellel liinil on koguni 39 tunnelit ja 55 silda. Kõrgeim punkt raudteel asub merepinnast 1820 m kõrgusel. Maksimaalne kalle teekonnal on 3,5%. Albula trass on suurte kõrgustevahede tõttu ehitatud nii, et kaks korda läheb raudtee iseenda alt läbi (või kui teistpidi võtta, siis ületab iseennast). Väga vaheldusrikka maastiku ja maaliliste vaadete tõttu peetakse Albula raudteeliini kogu Euroopa üheks kõige imetlusväärsemaks.

Albula raudtee – Euroopa üks huvitavamaid

Albula Railway. Autor: Geri340

Albula raudtee ehitus algas 1898.a. Liin avati põhiosas 1903.a. suvel ja järgmisel aastal pikendati liini Sankt Moritzini. Kaasajal liinil opereerivatest rongidest tuntuimad on Glacier Express (sõidab Zermatt’i ja Sankt Moritz’i vahel) ja Bernina Express (teekonna üks osa kulgeb Albula raudteel).

Albula raudteel on suur hulk kõrgeid sildu või viadukte ja pikki tunneleid. Üheks tuntumaks sillaks sellel raudteel on Solis’e viadukt, mis põhiosas kulgeb maa kohal ja väikeses osas ületab Albula jõe. Selle kivist kaarsilla kogupikkus on 164 m ja kõrgus maapinnast 89 m. Sillal on kokku 11 sillet, kusjuures suurima silde pikkus on 42 m. Solis’e viadukt, mis paikneb Thusis’e ja Tiefencastel’i raudteepeatuste vahel, rajati 1902.a.

Albula raudtee – Euroopa üks huvitavamaid

Solis viaduct. Autor: Хрюша

Teine laialt tuntud sild Albula raudteel on Alvaneu ja Filisur’i raudteepeauste vahele jääv Landwasser’i viadukt, mille kogupikkus on 136 m ja suurim kõrgus maapinnast 65 m. Ka Landwasser’i viadukt on kivist kaarsild. Sillas kasutatud materjalide kogumaht on ca 9200 m3. Selle maasilla teeb huvitavaks asjaolu, et tema üks ots algab sealt, kus lõppeb 216 m pikkune Landwasser’i tunnel. Landwasser’i viaduktil asuva raudtee kalle on 2,0%.

Albula raudtee – Euroopa üks huvitavamaid

Landwasser viaduct. Autor: David Gubler

Preda ja Spinas’e raudteejaama vahele jääb Albula raudteel olev kõige pikem tunnel – 5865 m pikkune Albula tunnel. See tunnel paikneb merepinnast kuni 1820 m kõrgusel. Albula tunnel on Šveitsis paiknemise kõrguselt teine tunnel (Furka tunnel ehk Furka-Scheiteltunnel on enam kui 2100 m kõrgusel). Albula tunneli kaudu on ühendatud Albula org Engadin’i oruga. Albula tunnel valmis 1904.a. Selle ehitamine oli tehniliselt väga keeruline ning ehitustöödel kasutati enam kui 1300 inimest. Preda raudteejaamas on muuhulgas mälestusmärk Albula tunneli ehituse käigus hukkunud inimestele.

Kui olete Šveitsis asuval Albula raudteel sõitnud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused: