Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 319€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Talvised puhkusereisid veel kuni 50% soodsamad!

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
SEIKLUSREIS   al. 1 090€ või 36 € / kuus

Jalgrattereis Transilvaanias

&Moments Seiklus- ja Elamusreisid
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 1 899€ või 62 € / kuus

UNUSTAMATU USBEKISTAN

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 475€ või 16 € / kuus

Puhkus Tenerifel! Madalaima hinna garantii broneerimiseks kuni 31.07

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Saudi Araabia Ar-Rub‘ al-Khālī – Maa piirkond, mis on läbi uurimata ja mida on nähtud üksnes kosmosest

Ar-Rub‘ al-Khālī – Maa piirkond, mis on läbi uurimata ja mida on nähtud üksnes kosmosest


Saudi Araabia (.sa)

2012.10.25 08:28
Autor: ReisiGuru.ee

Raske on uskuda, et ka 21. sajandil on planeedil Maa piirkondi, mis on läbi uurimata ja mida on nähtud üksnes kosmosest. Ometi on see tõsi, kusjuures selliseid alasid võib kohata õige mitmes maailmajaos. Kõik seni veel läbiuurimata paigad asuvad väga rasketes klimaatilistes tingimustes. Sellest hoolimata on inimestel ka täna olemas võimalus olla tõelised esmaavastajad.

Üheks selliseks piirkonnaks, mis on seni veel läbi uurimata, on Araabia poolsaare lõunaosas asuva ca 650 tuhande km2 suuruse Ar-Rub‘ al-Khālī kõrbe keskosa. Seda kõrbe tuntakse rahvusvaheliselt ka Empty Quarter’i nime all. Tegemist on maailma suuremate kõrbete hulka kuuluva alaga. Ta hõlmab enamuse Saudi-Araabiast, aga ka piirkondi Omaanist, Araabia Ühendemiraatidest ja Jeemenist. Ar-Rub‘ al-Khālī jääb põhiosas 17. ja 23. põhjalaiuse ning 45. ja 56. idapikkuse vahele. Kõrbe pikkus on enam kui 1000 km ja laius enam kui 500 km.


Ar-Rub‘ al-Khālī

Rub' al-Khali, Ash Sharqiyah, Saudi Arabia. Meteorite find in desert. Autor: Meteorite Recon

Ar-Rub‘ al-Khālī kirdepoolsed alad jäävad merepinnaga ühele tasandile, kuid mõned alad kõrbe edelaosas paiknevad merepinnast 800 m kõrgusel. Selle kõrbe kõrgemad liivaluited ulatuvad kuni 250 m kõrgusele. Päevakivide tõttu on liiva värvus valdavalt oranžikas. Kõrbe mõnes osas paiknevad soolaka vesiliivaga alad. Tuntuim selline ala on Ar-Rub‘ al-Khālī idaosas Omaani territooriumil paiknev Umm al Samim. Ar-Rub‘ al-Khālī on valdavalt väga kuiv piirkond. Mitmel pool on sademeid vähem kui 30 mm aastas. Päevased keskmised temperatuurid on 47°C lähedal, kuid temperatuur võib tõusta ka 54°C-ni. Vaatamata väga karmidele oludele on Ar-Rub‘ al-Khālī kõrbes ka elusloodust. Näiteks elavad seal skorpionid ja mõned närilised.

Ar-Rub‘ al-Khālī on väga tähtis piirkond majanduslikus mõttes, sest seal asuvad hiiglaslikud naftaleiukohad. Seal paikneb maailma üks suuremad naftavälju, kuid leidub ka ulatuslikke alasid, mille maapõue kohta pole kunagi uurimusi tehtud ja varude suurus on vaid oletuslik.


Ar-Rub‘ al-Khālī

Rub al-Khali desert in Saudi Arabia, sunset, november 2007. Autor: Javierblas

Esimene mittekohalike elanike ekspeditsioon Ar-Rub‘ al-Khālī’s tehti tõenäoliselt 1931.a. briti maadeuurijate poolt. 2006.a. teostati kõrbes suur teaduslik ekspeditsioon, millest võttis osa peaaegu 100 geoloogi, ökoloogi ja muud teadlast. Ekspeditsioon leidis üle 30 uue taimeliigi. Piirkonnas kohati ka 24 linnuliiki, kelle puhul oli kohanemine väga karmide oludega ülimalt imekspandav. Vaatamata ekspeditsiooni suurele ulatusele jäi Ar-Rub‘ al-Khālī’s ka peale ekspeditsiooni mitmed suured alad uurimata. Veelgi enam, ilmselt on seal jätkuvalt piirkondi, kuhu inimjalg ei ole vähemalt viimase 1000 aasta jooksul ehk kõrbe pealetungi ja olude järsu karmimaks muutumise ajajärgul astunud.


Ar-Rub‘ al-Khālī

Rub al-Khali (Oman). Autor: Philipp Weigell

Ar-Rub‘ al-Khālī läbiuurimata ja seetõttu ehk kõige huvitavamad alad jäävad Saudi-Araabia territooriumile. Sellesse riiki pääsemine pole mittemoslemile lihtne, kuid päris võimatu see ka pole. Mittemoslemitest meestel on sinna saamine hõlpsam kui -naistel. Turistiviisat on võimalik saada nt sugulaste ja sõprade külastamiseks.

Kas Eestis leidub kedagi, kes rännukihu tõttu, oma mõtetega üksi olemise eesmärgil või näiteks enese proovile panemise soovist tingituna võtaks ette pikema matka Ar-Rub‘ al-Khālī’i südames – selles maailma ühes kõige üksildasemas paigas? Kusjuures viisa hankimine Saudi-Araabiasse võiks olla enese täiendav proovilepanek, mille õnnestumise korral on samuti põhjust enesega rahuloluks.

aruteluREIS SIHTKOHTA: Saudi Arabia
pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused: