Uus-Kaledoonia meri on väga korallrahuderohke - ReisiGuru.ee Uus-Kaledoonia meri on väga korallrahuderohke

2012.10.24 08:31 - ReisiGuru.ee

Uus-Kaledoonia meri on väga korallrahuderohke - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Vaikne ookean oma peaaegu ääretus suuruses pakub suurel hulgal avastamisrõõmu igale maitsele. Üheks põhjendamatult väikese tähelepanuga jäänud reisisihiks on Uus-Kaledoonia – Prantsusmaale kuuluv meretagune saar, mis koos lähisaartega moodustab 18576 km2 suuruse Uus-Kaledoonia ja sõltkondade ala. Uus-Kaledoonia paikneb Vaikse ookeani edelaosas Korallimere idaosas. Austraalia asub Uus-Kaledooniast ca 1200 km kaugusel lääne pool ja Uus-Meremaa ca 1500 km kaugusel kagu pool. Uus-Kaledooniast põhja- ja kirde pool asub Vanuatu.

Uus-Kaledoonia

Île des Pins, New Caledonia

Uus-Kaledoonia ja sõltkondade ala koosneb 5 suuremast asustatud saarest ja paljudest pisisaartest. Peasaar Uus-Kaledoonia ehk teise nimega Grande Terre, mille pindala on enam kui 16 tuhat ruutkilomeetrit, kuulub Vaikse ookeani suuremate saarte hulka. Ta paikneb loodest kagusse ca 350 km pikkuselt ja vaid 50 kuni 70 km laiuselt. Saare ja ühtlasi kogu selle Prantsusmaa meretaguse ala keskus on Nouméa linn, kus elab peaaegu 100 tuhat inimest. Eurooplaste jaoks avastas Uus-Kaledoonia kapten James Cook, kes jõudis peasaarele 1774. Ta nimetas saare Ðotimaa vana nime järgi Uus-Kaledooniaks, sest tema isa oli ðotlane.

Uus-Kaledoonia

Ouaieme river mouth

Uus-Kaledoonia ja sõltkondade ala saarte rannajoon on väga liigestunud ning sealne meri on väga korallrahuderohke. Uus-Kaledoonia korallriff on maailma pikimate hulgas. Kahekordsete riffide osas jääb ta pikkuselt alla üksnes kuulsale Suurele Vallrahule Austraalia lähedal. Uus-Kaledoonia korallrifi kogupikkus on umbes 1500 km. Riffide ala kogupindala on 24 tuhat km2, keskmise sügavusega 25 m. Uus-Kaledoonia laguunide süsteem on maailma üks suuremaid.

Uus-Kaledoonia

Photo of Numea. Autor: Breebooks

Uus-Kaledoonia korallrifi väärtuseks on väga suur bioloogiline mitmekesisus, kusjuures palju on ka endeemilisi liike, mis on iseloomulikud ainult sellele piirkonnale. Arvatakse, et erinevat liiki korallide ja kalade hulgalt ületab Uus-Kaledoonia korallriff isegi palju suuremat Suurt Vallrahu. Ainuüksi molluskeid elab Uus-Kaledoonia rannavetes ca 3000 liiki. Väga suur on ka erinevat liiki suurte kalade hulk. Muuhulgas asub seal maailma suuruselt kolmas dugongide (kuuluvad mereveiseliste seltsi) populatsioon ja ala on tähtis rohekilpkonnade elupaik. Lisaks peetakse Uus-Kaledoonia korallriffi maailmas kõige ilusamate hulka kuuluvaks. Nii pole imekspandav, et alates 2008 aastast kuuluvad Uus-Kaledoonia laguunid, korallriff ja kogu sealne ökosüsteem UNESCO maailmapärandi nimistusse kolmes kategoorias – ülivõrdelise loodusliku ilmingu või loodusliku ilu kategoorias, kestva bioloogilise või ökoloogilise protsessi kategoorias ning bioloogilise liigirikkuse ja ohustatud liikide kategoorias.

Uus-Kaledoonia

Dugong dugon

Palju põnevat pakuvad lisaks meremaailmale ka Uus-Kaledoonia ja lähedased saared ise. Lisaks suuresti endeemilisele mereelustikule on ka sealne maismaa elusloodus paljuski endeemiline. Teisalt on saarel väga vähe imetajaid. Enne eurooplaste tulekut polnud saarel teisi imetajaid peale nahkhiirte.

Uus-Kaledoonia

La poule d'hienghène, New Caledonia

Piirkonna peasaar Grande Terre on paljuski mägine. Kõrgeim mäetipp paikneb merepinnast 1628 m kõrgusel. Viimastel aastatel on tegevused mägedes muutunud populaarseks turistide seas. Saarel on valitsevad hõrendikud ja rohumaad (savann). Metsades kasvab palju okaspuid, kusjuures okaspuuliikidest 43 on endeemilised. Uus-Kaledoonias kasvab 13 liiki igihaljaid okaspuid araukaarialisi, kusjuures maailmas tervikuna on selles perekonnas 19 liiki puid. Lisaks kasvab saarel maailma ainus parasiitne kivijugapuu, milleks on nugijugapuu.

Uus-Kaledoonia

This Uvea Parakeet was photographed feeding on a papaya at the edge of forest, New Caledonia. Autor: Tunpin.ong

Grand Terre kliima on troopiline. Novembrist märtsini on seal küllaltki kuum ja niiske. Aasta keskmine temperatuur on 21–26 ºC (novembrist märtsini 27–30 ºC). Sademeid tuleb aastas enamikes piirkondades 1000–2200 mm, kuid mõnel pool üle 3000 mm. Troopilist kliimat pehmendab ookeani mõju, eeskätt passaattuuled. Aastakeskmine suhteline õhuniiskus on 80% lähedal.

Uus-Kaledoonia

Mouli Beach on Ouvéa

Uus-Kaledoonia ja sõltkondade alal elab üle 250 tuhande inimese, kellest enam kui 40% on melaneeslastest põliselanikud, keda ühiselt nimetatakse kanakadeks. Üle 30% sealsetest elanikest on eurooplased, valdavalt prantslased. Lisaks elab seal ka polüneeslasi, vietnamlasi, hiinlasi jne. Piirkonna põliselanikud räägivad enam kui 30 dialekti. Nende eluolu ja kultuurisündmuste jälgimine on sama huvitav kui tutvumine piirkonna võrratu loodusega.

Uus-Kaledoonia

A group of Kanak Women from New Caledonia (France). Autor: Bananaflo

Täpsem info tegevuste kohta Uus-Kaledoonias siit

Kui olete Uus-Kaledooniat külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada , siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.