Guna Yala – piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata  - ReisiGuru.ee Guna Yala – piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata

2012.10.11 09:14 - ReisiGuru.ee

Guna Yala – piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata  - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Guna Yala

Guna Yala (endise nimega Kuna Yala) on enam kui 2300 km2 suurune administratiivüksus Panamas, mis on loodud spetsiaalse omavalitsusüksusena kuna indiaanlastele. Ta asub Panama kirde- ja põhjaosas Kariibi mere ääres, hõlmates mitmesaja kilomeetri pikkuse kitsa rannikuriba ning üle 360 saare ja laiu, milledest enamus on väga väikesed ja inimasustuseta. Guna Yala tähendab kuna keeles „Kuna maa“. See on piirkond, kus võib kohata ehedat ja hästi säilinud indiaanikultuuri nii kunade igapäevategemisi jälgides kui ka nende festivale külastades.


Guna Yala - piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata

Panamanian dancing traditional Cumbia in a Parade. Autor: http://www.flickr.com/photos/ggunter/

Muuhulgas võib Guna Yalas kohata kohalikke naisi, kes jätkuvalt kannavad suuri kullast ninarõngaid, võrusid käsivarte ja jalasäärte ümber, punase ja kollasekirjuid pearätikuid, siniseks värvitud pikka puuvillast seelikut ning pluusi, millel on mitmevärviline kaunistus. Oluline märksõna Guna Yalas on häirimatus. See on piirkond, kus aeg on justkui seisma jäänud, kus kohalikud elanikud kunagi liigselt ei kiirusta ning kus võib nautida rahu justkui kusagil maailma serval.


Guna Yala - piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata

Yandup Island Lodge in Playón Chico, Guna Yala, Panama . Autor: Ayaita

Guna Yalas, nii mitmesaja kilomeetri pikkusel rannikuribal kui ka ligikaudu 50-l saarel, elab enam kui 30 tuhat kuna indiaanlast. Enamus kunasid elab suhteliselt tihedalt asustatult saartel. Guna Yala hõredalt asustatud mandrialal on kõrged mäed ja seal laiuvad vihmametsad. Mandrialal asub vaid 13 kunade kogukonda, kus elab vähem kui 2000 kuna. Paljud saared, kus kunad elavad, paiknevad mandrist vähem kui 1 km kaugusel. Kokku elab Panamas umbes 50 tuhat kuna. Osad neist elavad kahes teises kuna autonoomses üksuses (Kuna de Madugandi, Kuna de Wargandi) ja osad Panama linnades, kus nad põhiosas on oma identiteedi kaotanud.


Guna Yala - piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata

San Blas Islands, Panama. Autor: Haakon S. Krohn

Kuna indiaanlased on iidsete kariibi hõimude järeltulijad. Guna Yalas elavad nad paljuski ka tänapäeval sama moodi, kui nende esivanemad palju sajandeid tagasi. Guna Yalas elavate kunade jaoks on ka kaasajal väga oluline hõimuidentiteet ja moraalselt tasakaalustatud elu.


Guna Yala - piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata

Kuna woman sewing in Panama. Autor: Christian Dory

Kliima on Guna Yalas ka Põhjamaalt pärit turisti jaoks suhteliselt hästi talutav. Temperatuurikõikumised on aastaringselt väikesed. Päeval on temperatuurid valdavalt 25 ºC ja 29 ºC vahel ning harva ületavad 32 ºC. Sademeid on Guna Yala ida- ja keskosas 1500–2000 mm ning äärmises lääneservas üle 2500 mm aastas. Peamine sajuperiood kestab maist novembrini.

Turistil, kes Guna Yalat külastab, tuleb arvestada, et seal on vähe suuri teid. Guna Yalat läbivate korralike teede puudumine on üks põhjuseid, miks kunad on suutnud seniajani suhteliselt isoleeritult ja ka suhteliselt iseseisvalt vastu pidada. Teine oluline iseolemise tagatis on asjaolu, et kunad ei aktsepteeri ühegi mitte-kuna omandit Guna Yalas.


Guna Yala - piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata

Island of Porvenir, Guna Yala, Panama

Omapärane on kunade suhtumine turistidesse. Turism toob piirkonda küll järjest rohkem sisse, kuid teisest nähakse laialdases turismis ka ohtu kohalikele eluviisidele. Seetõttu on hotellid olemas vaid osadel saartel ja ka näiteks kruiisilaevade turistidel lubatakse külastada vaid kindlaksmääratud saari. Päevasel ajal on nimetatud saartel viibimine turistide jaoks vaba, kuid öösel peavad kõik saartel viibivad turistid ööbima selleks ette nähtud hotellides. Turistidele mõeldud saartel on enamasti kaunid liivarannad. Merevesi on kõikjal piirkonnas puhas ja väga hea läbipaistvusega. Väga mitmekesine vee-elustik, sh imelised korallid, muudavad sealse veealuse maailma tõeliseks pärliks. Guna Yala keskuses El Porvenir’is asub muuhulgas kuna rahvusmuuseum.


Guna Yala - piirkond, kus kunagi liigselt ei kiirustata

Molas, Guna Yala, Panama. Autor: Ayaita

Igapäevaselt tegelevad kunad valdavalt põllumajanduse, loodusandide korjamise ja kalapüügiga. Mereande (merivähke, kalmaare, kaheksajalgu jms), kookospähkleid ja kasvatatavaid saadusi müüakse meelsasti ka turistidele. Müüakse ka käsitööd, millest tuntuimad tooted on pluuside mitmevärvilised kaunistused, mida kutsutakse nimega mola. Moladega kaunistatud pluusid ei ole siiski kunade iidsed naiste rõivaid, sest neid hakati õmblema alles 19. sajandi keskpaigas. Nüüdisaegsed aplikatsioontehnikas valmistatud mola-paneelid pluusidel on sümbioos traditsioonilisest kunade kultuurist ja kaasaegse maailma mõjudest.

Kui olete Panamas asuvat Guna Yalat külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada , siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.