Ekstreemturism Nunavutis - ReisiGuru.ee Ekstreemturism Nunavutis

2012.10.10 08:37 - ReisiGuru.ee

Ekstreemturism Nunavutis - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Nunavut on Kanada kõige suurem ja kõige hõredamalt asustatud haldusüksus. Selle Kanada kõige põhjapoolsema territooriumi pindala on enam kui 2 miljonit ruutkilomeetrit ehk umbes 45 Eestit. Seal elab aga ainult 32 tuhat inimest ehk natuke vähem kui Eestis Saare maakonnas. Nunavuti rahvastikutihedus on 0,016 inimest km2 kohta.


Ekstreemturism Nunavutis

Muskox on Victoria Island, Nunavut Territory, Canada. Autor: Ansgar Walk

Nunavuti hõreda asustuse põhjuseks on asend ja väga karm kliima. Nunavuti põhiterritooriumi lõunatipp asub 60. põhjalaiusel (mõned väikesaared asuvad sellest lõunapool), kuid põhjatipp koguni 83. põhjalaiusel. Nunavuti halduskeskus Iqaluit asub Nunavuti idaosas Baffini saare rannikul 63. põhjalaiusel. Seal elab 6700 inimest. Nunavuti põhjapoolseim asula on aga Ellesmere’i saare rannikul paiknev Alert, mis paikneb 82. põhjalaiusel ja kus elab alla 10 inimese.


Ekstreemturism Nunavutis

Pangnirtung, Nunavut. Autor: Lindsay Nicole Terry

Iqaluit’i kliima on suhteliselt talutav. Päevased keskmised temperatuurid on seal jaanuaris ja veebruaris -22°C – -24°C, märtsis ja detsembris -18°C – -19°C, aprillis ja novembris -9°C – -10°C, mais ja oktoobris -1°C – -2°C, juunis 7°C, juulis 12°C, augustis 10°C ja septembris 5°C. Rekordkõrge temperatuur on kunagi juulis mõõdetud 27,8°C. Öised keskmised temperatuurid on Iqaluit’is detsembrist märtsini ?27°C – -32°C, aprillis ja novembris -17°C – -20°C, mais ja oktoobris -8°C, juunis ja septembris 0°C, juulis ja augustis 3°C – 4°C. Rekordmadal temperatuur on kunagi veebruaris mõõdetud -45,6°C.


Ekstreemturism Nunavutis

City of Iqaluit. Autor: ADialla

Vihma sajab aastas umbes 200 mm ja seda peamiselt juunist septembrini. Lund sajab aasta jooksul keskmiselt 240 cm ja seda peamiselt oktoobrist maini. Seejuures on kõige lumerohkem kuu oktoober. Kui vihma sajab aastas umbes 50 päeval, siis lumesadu esineb keskmiselt 115 päeval aastas. Ellesmere’i saarel Alert’is on kõige soojem kuu samuti juuli kui päevane keskmine temperatuur on 6°C. Nullist kõrgemal on päevane keskmine temperatuur ka juunis ja augustis. Samas veebruaris on keskmine päevane temperatuur -30°C. Öine keskmine temperatuur on seal üle nulli vaid juulis, mil see on 1°C. Samas jaanuarist märtsini on öine keskmine temperatuur -36°C – -37°C. Rekordiliselt külm on kunagi veebruaris mõõdetud -50°C.


Ekstreemturism Nunavutis

Summertime in Cape Dorset (background: Mallikjuaq Island, Foxe Peninsula), Nunavut. Autor:Ansgar Walk

Nunavuti territoorium loodi 1999.a. 1. aprillil, mil Kanada Loodeterritoorium jagunes kaheks. Nimi Nunavut tähendab innuiti keelte hulka kuuluvas inuktitut’i keeles "meie maa". Nunavuti põlisasukad on innuitid, kes moodustavad umbes 85% Nunavuti elanikkonnast. Umbes 70% Nunavuti elanikest kõnelevad igapäevaselt inuktitut’i keelt. Innuitid ei ole indiaanirahvas, vaid rahvas, kes kuulub arktilisse rassi.


Ekstreemturism Nunavutis

Traditional qamutik (sled), Cape Dorset. Autor: Ansgar Walk

Nunavuti maa on kidura taimestikuga mägitundra, mis enamuse aastast on kaetud lumega. Asulatevaheline transport toimub suveti valdavalt meritsi ning muudel aastaaegadel sobivate ilmaolude korral lennukite ja helikopteritega. Sellele kõigele vaatamata on elukallidus Nunavutis ainult kuni 2 korda nii kõrge kui Kanadas keskmiselt. Viimastel aastatel on Nunavutis arenema hakanud turism ja seda eeskätt oma ekstreemsetes vormides. Nunavuti on viimastel aastatel külastanud rohkem turiste kui seal on elanikke.


Ekstreemturism Nunavutis

Nunavut tundra. Autor: ADialla

Nunavuti turism põhineb välitingimustes tehtavatel tegevustel. Olulisel kohal on kohalike elanike igapäevategevuste ja arktilise looduse, sh kohaliku loomariigi (nt jääkarude, morskade, muskusveiste, paljude erinevate lindude) jälgimine ning merel ka vaalade jälgimine. Erakordse elamuse võib pakkuda suurte jäämägede liikumise jälgimine ja seda nii merel kui ka jõgedel. Muuhulgas on Nunavutis hulk looduskaitsealasid ja mitmed rahvusvahelise kuulsusega rahvuspargid. Turistidele korraldatakse ka jalgsimatku ning mõistlikkuse piires võib matkata ka omal käel.


Ekstreemturism Nunavutis

Traveling on sea ice along the Bylot Island southern coast, Nunavut Autor: Ansgar Walk

Kohalik tihe jõestik võimaldab suvekuudel sõita kanuude ja kajakitega, kusjuures erinevad marsruudid võimaldavad sõitu harrastada erinevate kogemustega huvilistel. Mõistagi on Nunavutis enamuse aastast võimalik suusatamine ja seda saab teha väga erinevatel koha pealt laenutatavatel suuskadel, kuid siinkohal tuleb arvestada, et klassikalisi suusaradu on seni veel väga vähe. Hiigelsuur tühi ala võimaldab paljudes kohtades segamatult laagris olla, kuid piirkonna erakordsete tingimuste tõttu soovitatakse isegi kõige suuremate ekstreemsuste harrastajatele laagris olemist koos spetsiaalse giidiga.


Ekstreemturism Nunavutis

Baffin Island fjord Nunavut. Autor: Chris Toombes

Polaarjoonest (66°33'38") põhja poole jäävatel aladel Nunavutis võib erakordse elamuse pakkuda polaaröö, st ilming, kus mingil ajavahemikul talveperioodil püsib Päike kogu ööpäeva jooksul horisondist madalamal. Samas on suvel võimalik imetleda polaarpäeva, st ilmingut, kus mingi ajavahemiku jooksul Päike kogu ööpäeva jooksul ei looju, vaid püsib horisondist kõrgemal. Omaette vaatemängu võivad pakkuda virmalised. Kuna Maa magnetiline põhjapoolus paikneb Nunavuti osaks oleva Ellesmere'i saare lähedal, siis on virmalised Nunavutis eriti hästi vaadeldavad.


Ekstreemturism Nunavutis

Pangnirtung, Nunavut. Autor: Lindsay Nicole Terry

Kui olete Nunavutis käinud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.





* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.